Oceněný autor webových stránek Konopí je lék Dušan Dvořák jí předal konopný výtažek, balíček sušeného kopného květu a konopnou mast. Vše z rostlin vlastnoručně vypěstovaných na zahradě v Ospělově na Bouzovsku, kde mu letos policisté úrodu předčasně sklidili. Jen čtyřicetigramový balíček sušiny má prý hodnotu 10 000 Kč.

„Protokolárně to sepíšu a pravděpodobně odevzdám nějakému zařízení, které to využije podle svého uvážení – a zejména v souladu se zákonem,“ řekla Deníku ministryně. Slíbila, že o léčivých účincích marihuany bude dál debatovat s odborníky zabývajícími se využíváním drog v rámci léčby i s těmi, kteří se věnují jejich zneužívání. Je mojí povinností propustit do to praxe, pokud by sen prokázaly léčivé účinky,“ konstatovala ministryně. „Ty já znám už dávno,“ řekl Dvořák, jenž také stojí za otevřením konopné apatyky.

Jurásková ovšem nechce nabízet falešné naděje. „Za mého působení na ministerstvu se zřejmě mnoho nezmění,“ podotkla.

Mírnější zákon

V pondělí rozhoduje vláda o příloze trestního zákoníku, kde by mělo být jasně definováno „větší než malé množství drogy“, jehož držení už je trestné. U marihuany by hranicí mělo být pět gramů. Nový trestní zákoník, účinný od 1. ledna, také počítá s omezením kriminalizace pěstitelů, pokud konopí využívají léčebně, a naopak s tvrdším postupem proti šiřitelům drogy.