A právě kvůli možnému zásahu do soustavy žalobců občané i opozice protestují. Obávají se, že by na návrh Marie Benešové mohl skončit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a následně i pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

V rozhovoru pro Deník ale Benešová tyto obavy odmítá. Chystá sice novelu zákona o státním zastupitelství, která by měla stanovit časově omezené a jednorázové funkční období vedoucích funkcionářů státního zastupitelství, avšak jejím záměrem prý není odstavit Zemana a Bradáčovou: „Navrhnu dostatečně dlouhé přechodné období, které nebude znamenat náhlý konec vrchních nebo nejvyššího státního zástupce.“

Legislativní úprava má přinést i větší jistotu nejvyššímu žalobci, jehož už nebude moci odvolat vláda, a to bez udání důvodu. Napříště to bude moci učinit jen senát Nejvyššího správního soudu na základě kárného řízení. O podobě novely ale rozhodnou zákonodárci a Benešová připouští, že může doznat značných změn.

Účelovek jako máku

V obsáhlém rozhovoru ministryně spravedlnosti konstatuje, že v České republice je možné objednat si trestní stíhání, což dokládá na několika příkladech i nedávném zdůvodnění rozsudku Okresního soudu v Mostě.

„Zaplaťpánbůh, že v naší justici působí soudci, kteří to dokážou odvážně popsat. Nelze před tím zavírat oči a tvářit se, že to neexistuje. Jak jsem si všimla, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman to třeba vůbec nepřipouští,“ říká Benešová.

Topolánek ji rozesmál

Na adresu demonstrantů pak uvedla, že je o svých dobrých úmyslech nehodlá nijak přesvědčovat. „Ta náměstí vnímám jako součást předvolební kampaně, neboť za týden jsou volby do Evropského parlamentu a spousta lidí se tam zviditelňuje. Nikdy jsem žádné kauzy nezametala a dělat to nebudu. Když jsem tam viděla pana expremiéra Topolánka, tak mě to skutečně rozesmálo. Jeho přítomnost smysl protestů naprosto devalvuje.“

Jak se dívá Marie Benešová na styky hradního kancléře se soudci a jak vnímá Okamurovu SPD? Vše se dočtete v sobotním vydání Deníku.