"Paní Schillerová je profesionál, který pracuje 26 let ve Finanční správě. Doufám, že ho profesně přesvědčí, že je to člověk na správném místě," uvedl ministr. Podle něj je navržené řešení nejlepším.

Demonstrace na Hradčanském náměstí, 11. května 2017
Demonstrace neskončily. Pokračovaly na Hradčanském náměstí

Babiš na dotaz agentury ČTK, jak premiér přijal jeho návrh a zda se domluvili na Schillerové, v SMS zprávě pouze odpověděl: "Budeme pokračovat příští týden". První příležitost budou mít v pondělí ráno na pravidelném předsednictvu vlády před jednáním kabinetu.

"Jednali jsme dnes večer o personálním řešení na ministerstvu financí po odchodu současného ministra. Jednání budou pokračovat příští týden," potvrdil v SMS zprávě premiér.

Předseda Senátu Milan Štěch
Ústavní žalobu na Zemana by Senát zřejmě schválil

Návrh na případnou Babišovu nástupkyni Schillerovou a povýšení Richarda Brabce do funkce vicepremiéra odeslalo ANO premiérovi ve čtvrtek. Sobotka řekl, že chce s Babišem o návrhu diskutovat, komentovat ho zatím nechtěl. Někteří sociální demokraté mají ale k nominaci výhrady, kritizuje ji i pravicová opozice. Lidovci právo hnutí ANO navrhnout nového ministra financí respektují.

Sobotka včera řekl, že se chce se Schillerovou sejít. Příští týden by se měla vládní krizí znovu zabývat koaliční rada.

Sobotka opakovaně uvádí jako důvody pro odvolání Babiše podezření, že se ministr v minulosti vyhýbal placení daní a že ovlivňoval média, která vlastnil. Babiš se proti obviněním ostře ohradil a znovu odmítl, že rezignuje na funkci ministra financí, připouští ale, že bude odvolán.

Milan Chovanec a Bohuslav Sobotka
Zemanův návrh je pro ČSSD nepřijatelný. Trvá na odvolání Babiše

Vicepremiér Babiš sice pro svůj odchod z kabinetu nevidí důvod, ale na rozdíl od začátku současné vládní krize ho již opatrně připouští. Včera uvedl, že nechce být předmětem sporu mezi prezidentem a premiérem. Podle ČSSD by neměl být Babišův nástupce v čele ministerstva spojen s jeho někdejší firmou Agrofert.

Předseda vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Bělobrádek: Zemanovy návrhy nejsou reálné, musí Babiše odvolat

O současné náměstkyni ministra financí pro daně a cla Schillerové se spekulovalo jako o možné nástupkyni Babiše už od chvíle, kdy premiér začal usilovat o jeho konec ve vládě. Brabec je místopředsedou hnutí ANO a v kabinetu je od jeho jmenování v lednu 2014. Bělobrádek jejich navržení potvrdil, nechtěl ho však komentovat. "To je věc ANO, nikoli KDU-ČSL," uvedl.

Prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.
Zemanova čínská mise: Obchod roste, ale z pohledu Pekingu jsme trpaslíky

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury je volba Schillerové nepřípustná. "Kdyby měl Andrej Babiš trochu cti v těle, rezignoval by a na své místo by doporučil veřejností uznávaného odborníka, který nebude nijak spojen s hnutím ANO. Místo toho navrhl na ministryni financí svou náměstkyni Schillerovou, která je s ním spojena pupeční šnůrou. Paní Schillerová není odbornice, natož nezávislá, byla by jen loutkou a prodlouženou rukou Andreje Babiše," doplnil.