Už v prvních dvou týdnech srpna pršelo mnohem méně než v předchozích letech. V minulém týdnu pak podle meteorologů nezapršelo na řadě míst republiky vůbec, a sucho se tak hlavně na Moravě značně prohloubilo.

Malý objem srážek navíc doprovázejí tropické teploty. Koncem minulého týdne dosahovaly až téměř 34 stupňů Celsia a na začátku tohoto týdne skoro 36 stupňů. Průtok v některých vodních tocích tak podle ČHMÚ klesl až o 95 procent proti stavu obvyklému pro toto období roku. Také hladina podzemních vod je nízko, na zhruba třech čtvrtinách vrtů je pod normálem.

Kryokomora v Ostravě.
V tropických vedrech se lidé chladí i v kryocentru

Počasí se podepisuje rovněž na vlhkosti půdy. Téměř na celém území Česka s výjimkou horských oblastí je vlhkost na 30 procentech využitelné vodní kapacity, která představuje množství vody v půdě využitelné rostlinami. V hloubkách do 100 centimetrů je dokonce půdní vlhkost jen na deseti procentech. "Zde je vlhkost většinou již na bodu vadnutí," sdělil biometeorolog ČHMÚ Tomáš Vráblík.

Minulý týden podle zprávy vědeckého týmu InterSucho dosáhla rozloha Česka, kterou postihlo sucho, letošního maxima. Vysoké teploty v kombinaci s nedostatkem srážek způsobily, že na 63 procentech území je stav sucha extrémní či výjimečný, celkově je sucho na 92 procentech území, vyplývá ze zprávy, kterou poskytl bioklimatolog Miroslav Trnka. Rozloha České republiky je 78 866 kilometrů čtverečních, sucho tedy postihlo přes 72 000 kilometrů čtverečních.

Ilustrační foto
Hmyz útočí, letos rekordně často. Bodnutí může skončit dokonce až smrtí

Nadcházející víkend by měl přinést ochlazení a déšť. Podle předpovědi ČHMÚ klesnou denní teploty v sobotu na 19 až 23 stupňů a v neděli až na 15 až 19 stupňů. Déšť nebo přeháňky se zřejmě o víkendu objeví na většině území republiky.