Za dílo, které galerie představila 6. listopadu na vernisáži výstavy Profesoři za školou, na níž se podíleli učitelé Střední umělecko-průmyslové školy Zámeček, dal 42 tisíc korun.

Obraz, kterému dominuje kosočtverec s mužskou tváří, vytvořil Karel Švuger během pouhých dvou dnů, a to v reakci na rozhlasové Hovory z Lán, které se vysílaly na začátku listopadu. V nich prezident České republiky Miloš Zeman použil řadu vulgarismů. „Normálně na obrazech pracuji déle, ale tenhle mi trval pouhé dva dny. Začal jsem na něm pracovat ještě tu neděli. Byl jsem strašně naštvaný," uvedl Švuger, kterého prezidentovy výroky pobouřily. Zeman podle něj prezidentský úřad znevážil.

Projev nepobouřil jen jeho. Na prezidentova slova negativně reagovala i velká část veřejnosti, zejména pak na sociálních sítích. K vulgárnímu výrazu, který se objevuje i v názvu Švugerova obrazu, se Miloš Zeman dostal poté, co překládal název dívčí punk rockové skupiny Pussy Riot z Ruska.

„Dělá ostudu republice"

Obraz, který Miroslav Kalousek zakoupil, chce věnovat do dobročinné aukce. Do plzeňské galerie vstoupil ve čtvrtek se slovy „Plzeň, Evropské hlavní město kultury 2015!". Poté řekl, že umění je věcí vkusu a že jemu se líbí hlavně svoboda uměleckého projevu. „Dohodli jsme se, že z té ostudy, kterou pan prezident dělá České republice, by měl být také nějaký užitek. Takže koupíme tenhle obraz, poté vezmeme obraz, který jsem od pana prezidenta dostal já, obraz, který dostal od pana prezidenta Karel Schwarzenberg, a bude to takový triptych, který na jaře vydražíme pro dobročinné účely," vysvětlil Kalousek. O aukci prý předem informuje veřejnost.

„Nechci, aby to bylo z mé strany bráno jen jako kritika nějakých slov. To, co mě skutečně trápí, nejsou ani tak ty vulgarismy, jako spíše výroky pana prezidenta v zahraničí, například v Číně či na Rhodosu. Je to neustálé poškozování prestiže české zahraniční politiky. Ten obraz, to je taková milá legrace, která může upozornit na tyto vážné věci," nechal se slyšet Kalousek.

Vyvolal emoce

Poté, co obraz na začátku listopadu zveřejnil Plzeňský deník, se nejen jeho autor, ale i naše redakce a též samotná galerie potýkala s řadou urážek, zejména pak v anonymních diskuzích na internetu a v e-mailech. „Ten obraz vyvolal hodně záporné emoce. Lidé uráželi autora i mě a proklínali naši galerii, že tady něco takového vůbec můžeme vystavovat," svěřila se galeristka Ĺubica Toušová. Poté, co bylo zveřejněno, že obraz zakoupí Miroslav Kalousek, se objevily i nabídky lidí, kteří chtěli za dílo dát i čtyřnásobně vyšší cenu. „Odmítla jsem je s tím, že pan Kalousek už má obraz zamluvený a my jsme mu ho slíbili. Zajímali se tedy aspoň o to, kdy se bude konat ta dražba," doplnila Toušová.

Hovory z Lán byly odvysílány v neděli 2. listopadu. Podle vyjádření Hradu chtěl prezident otevřít diskuzi. Rada Českého rozhlasu ovšem rozhodla, že během vysílání byl porušen zákon i kodex Českého rozhlasu. Mluvčí Rozhlasu k tomu řekl, že pokud by se měla podobná situace opakovat, pořad by pravděpodobně předčasně ukončili.