Peníze ze sociálních dávek, které by měly sloužit k zajištění základních potřeb lidí, končí v mnoha případech ve výherních automatech. Bohumínští úředníci se ve spolupráci s místními strážníky rozhodli si na zneužití dávek posvítit, což se ukázalo jako odůvodněné. Při namátkové kontrole totiž odhalili hned šest hříšníků, kteří inkasované peníze neváhali riskovat při hazardu.

Řešení? Příště dostanou stravenky, které už do automatu nenacpou. „Pokud objevíme u automatů některého z našich klientů, čeká jej pobírání části dávek formou potravinových poukázek. Chceme tak zabránit zneužívání sociálních dávek, které jsou jako příspěvek na živobytí určeny primárně na nákup potravin či oblečení pro děti,“ uvedl vedoucí sociálního odboru bohumínské radnice Daniel Ucháč s tím, že v kontrolách hodlá město pokračovat i nadále. Město tak mohlo využít zákona, kdy je oprávněno vyplácet v případě pádného důvodu až pětašedesát procent ze sociální dávky touto formou. „Věcnou dávku vyplácíme především těm lidem, kteří by ji jinak vložili do výherních automatů nebo alkoholu,“ doplnil Daniel Ucháč.

V Orlové na poukázky rezignovali

Také v Karviné by se měli městští strážníci více zaměřit na lidi, kteří nad penězi z dávek nemají kontrolu. „Městská policie si vyžádala informace k tomu, jakým způsobem lze postihovat tyto lidi v případě, že je uvidí například při hazardu. Připravují se kontroly, a pakliže takové lidi skutečně najdou, budou naše úředníky informovat. Na základě toho můžeme sáhnout k vyplácení dávek formou stravenek,“ uvedla mluvčí města Šárka Swiderová.

V Českém Těšíně zatím na kontroly svých klientů zdejší úředníci nepomysleli. Přesto zde bere kolem stovky lidí část dávek formou stravenek. „Jde o lidi, se kterými máme již dlouhodobě špatné zkušenosti v tom smyslu, že využívají peníze nesprávným způsobem. Samozřejmě i jim je část dávek vyplácena v penězích, aby si mohli obstarat například léky a další důležité věci,“ řekla vedoucí sociálního odboru v Českém Těšíně Uršula Chrástecká.

To v Orlové na vyplácení dávek formou potravinových poukázek rezignovali úplně. Vedly je k tomu špatné zkušenosti s tímto systémem. „V loňském roce jsme chtěli zneužívání sociálních dávek předejít a klientům jsme místo finančních prostředků dávali stravenky, ale ani to nezabránilo jejich zneužití. Mnozí z nich si totiž stravenky vyměnili za peníze či rovnou za alkohol. Naše aktivita se tak minula účinkem, proto jsme se v letošním roce vrátili ke klasickým sociálním dávkám v peněžní podobě,“ shrnula vedoucí odboru sociálního a zdravotního v Orlové Iveta Nociarová.