Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místopředseda ČSSD Hašek: Jsem připraven být dvojkou premiéra Sobotky

Praha - Na rozhovor dorazil s půlhodinovým zpožděním. Nejdřív měl vstup do rozhlasu, pak důležité hlasování a nakonec neplánovanou tiskovou konferenci. Michal Hašek je zkrátka na roztrhání, pohybuje se mezi Brnem, Lidovým domem, sněmovnou a Hradem. Hodně času přitom věnuje vysvětlování, že opravdu, ale opravdu nejde svému předsedovi Bohuslavu Sobotkovi po krku a netěší se na premiérské křeslo, jež mu chystá prezident Miloš Zeman.

20.7.2013 86
SDÍLEJ:

Michal HašekFoto: Deník/Šťastný Dimír

Ve středu jste neuspěli s návrhem na rozpuštění sněmovny. Jak bude ČSSD postupovat dál?
Výsledek hlasování mě velmi mrzí, nejen kvůli sociální demokracii, která vkládala naděje do předčasných voleb, ale především kvůli občanům České republiky. Ti v důsledku neochoty pravice zvednout ruku pro rozpuštění sněmovny budou v dalších týdnech svědky dlouhých politických tahanic a snahy ODS a TOP 09 vrátit se za každou cenu do ministerských pozic. Očekávám, že ČSSD začátkem srpna sdělí, zda podpoří, či nepodpoří Rusnokovu vládu a jak se zachová k eventuálnímu druhému pokusu.

Jasný scénář, který Deníku předestřel budoucí ministr vnitra Martin Pecina již 26. června, zní: Jiří Rusnok bude mít dva pokusy, pak to dostanou hoši z ODS. Ve středu ho správně přečetl nezařazený poslanec Michal Doktor, který právě proto hlasoval pro rozpuštění sněmovny.
Nebudu předjímat kroky prezidenta Miloše Zemana. Zatím jsme v situaci, kdy tu je vláda Jiřího Rusnoka, ta má zhruba tři týdny na získání důvěry. Když ji nedostane, budeme u druhého pokusu, který má v rukou hlava státu.

Právě, ta by pravděpodobně opět jmenovala Jiřího Rusnoka, i když si o něj řekla jak bývalá koalice, tak posléze i šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.
Nejen Bohuslav Sobotka, ale celé grémium strany si řeklo o druhý pokus. Argument je jednoduchý, v roce 2010 ČSSD vyhrála volby…

A to jste nevěděli před zahájením rozhovorů v Lánech po Nečasově demisi?
Když vidíme, jak pravice pružně mění stanoviska, její přilnavost k ministerským křeslům, jak sprostá a arogantní dokáže být vůči této zemi a jejím občanům, jak dokáže dávat panu prezidentovi nálepky někoho, kdo používá nacistické nebo komunistické manýry, to nás opravdu nenechává ledově klidnými. To je důvod, proč Bohuslav Sobotka přišel na politické grémium návrhem, aby sociální demokracie ve druhém pokusu požádala prezidenta Zemana o sestavení vlády.

Což platí jen pro případ, že Jiří Rusnok nezíská důvěru. Proč jste ihned neřekli, že jeho vládu, v níž sedí tři členové ČSSD s přerušeným členstvím a lidé programověblízcí vaší straně, podpoříte, neboť chcete zabránit návratu pravice do Strakovy akademie?
Za sociální demokracii i za sebe jasně říkám, že návrat pravice k moci je nemyslitelný a uděláme všechno, aby se TOP 09 a ODS do ministerských křesel nevrátily. Z tohoto pohledu budeme zvažovat postoj k Rusnokově vládě. My se nemůžeme chovat jako chytrá horákyně, oblečená, neoblečená, obutá, neobutá.

Mohli jste deklarovat rovnou: Rusnokova vláda je předskokanem budoucí vládní sestavy ČSSD, a proto pro ni zvedneme ruku.
Nemohli, protože jsme čekali na výsledek hlasování o rozpuštění sněmovny a chceme vidět vládní programové prohlášení, bianco šek nikomu dávat nebudeme. Ano, je evidentní, že každá vláda bude lepší než Kalouskova a Nečasova, ale to ještě neznamená, že s ní ČSSD vysloví nadšeně souhlas, bude tleskat a nastoupí ve špalíru, když bude přicházet sem do sněmovny. To od nás nečekejte. My máme největší zastoupení v obou parlamentních komorách, jsme moderní levicová strana s ambicí vyhrát příští volby a budeme volit taktiku výhodnou pro Českou republiku.

Prosím, to si nechte do kampaně na náměstí a řekněte mi, jestli by podle vás vyslovení důvěry Rusnokově vládě pro Českou republiku bylo výhodné.
Můj osobní názor je, že zájem země musí stát výš než utilitární starost sociální demokracie o to, jestli získá 35, 37 nebo 40 procent.

To pan premiér Rusnok jistě rád uslyší, neboť je jasné, že pokud jeho tým dovládne do května příštího roku, vymaže to šance ČSSD na výrazné volební vítězství nad 30 procent.
To je jedna z možných interpretací. Je velkou otázkou, jaký program bude Rusnokův tým prosazovat, jakým způsobem bude vyjednávat o podpoře pro své zákony, především pro státní rozpočet, to jsou zatím velké neznámé. Vedly se také spory o účast některých členů ČSSD v tomto kabinetu. Beru to tak, že byli povoláni ke službě zemi v situaci, kdy ztroskotala klasická politika a pravice dala na frak politické kultuře. Já jsem byl, jsem a budu odpůrcem toho, aby za to byli trestáni vylučováním ze strany, to jsou bolševické manýry, které do moderní politiky nepatří.

Moment, to jsou v tom případě bolševické manýry uvnitř vaší strany. Takový názor měl například Lubomír Zaorálek nebo Jiří Dienstbier.
Říkám to obecně, takové manýry do moderní politické stany v 21. století, jakou je ČSSD, nepatří. Pro mě je dostatečné, že ti lidé přerušili členství v ČSSD a do vlády vstoupili jako soukromé osoby bez vazby na naši politickou stranu. Kdyby v Rusnokově vládě seděli samí sociální demokraté, ale předložili by opsaný program TOP 09, tak pro ně ruku nikdy nezvedneme.

To by se ovšem nejdřív museli zbláznit.
Berte to jako extrémní příklad.

Michal Hašek

ČSSD JE ŘÍZENA Z LIDOVÉHO DOMU, NE Z HRADU

Moc nechápu, proč si tohle nevyříkáte nejdřív ve stranické kuchyni. Vy jste iniciativně vystartoval se svými třemi podmínkami pro Rusnokovu podporu, Bohuslav Sobotka má priority trochu jinde, jemu jde hlavně o obranu principů parlamentní republiky a nevybočení z ústavních rámců a zvyklostí.
Za prvé, Michal Hašek se domnívá, že ČR stále je a do budoucna bude parlamentní, nikoliv prezidentskou republikou. Za druhé, ústavní kompetence se změnou volby nijak nezměnily, jen Miloš Zeman s přímým mandátem od voličů nově pojal výkon úřadu. Na rozdíl od TOP 09 a Karla Schwarzenberga, který kudy chodí, tudy plive jedovaté sliny, si nemyslím, že by se Miloš Zeman choval způsobem opravňujícím ke srovnání s nástupem fašistů nebo komunistů k moci. To mě hluboce urazilo a veřejně jsem Karla Schwarzenberga vyzval k omluvě za tento výrok. To, že v ČSSD existují různé názory, je pravda a je to správné, vždyť to je koření demokracie. Do té diskuse půjdeme možná s různými pohledy, ale podstatné je, abychom dokázali najít shodu. A až se rozhodneme, pak musíme postupovat jednohlasně. Tím vyvrátíme všechny spekulace o tom, jaký rozvrat a štěpení v ČSSD probíhá. Nic z toho není pravda, je to jen přání našich politických soupeřů, spekulace tzv. politických analytiků a části českých médií. Uvidíte, že až se bude hlasovat o důvěře Rusnokově vládě, ČSSD bude jednotná.

Máte teď jedinečnou šanci vyvrátit všechny spekulace. Miroslav Kalousek tvrdí, že předčasné volby nic nevyřeší, neboť Miloš Zeman po nich nejmenuje předsedu vítězné strany – pravděpodobně ČSSD – ale svého oblíbence, například vás. Kdyby to prezident skutečně udělal, přijal byste to?
Já respektuji, že předsedou ČSSD je Bohuslav Sobotka, koneckonců i já jsem napomohl k tomu, že v Ostravě získal silný mandát 85 procent hlasů, a to v předvolebním čase, kdy je evidentní, že bude naším volebním lídrem a kandidátem na premiérský post. Já jsem připraven být dvojkou Bohuslava Sobotky v příštím vládním týmu. Myslím, že tím říkám všechno.

Čili byste byl zásadně proti, kdyby Miloš Zeman po volbách pověřil sestavením vlády jiného zástupce vítězné strany než jejího předsedu?
Nebudu spekulovat o krocích Miloše Zemana. Jsem přesvědčen, že prezident po volbách dodrží ústavní zvyklosti a jmenuje premiérem předsedu vítězné strany. Jinak platí, že o postupu sociálních demokracie, včetně personálních záležitostí, se rozhodne na její půdě. ČSSD vždy bude řízena z Lidového domu, ne z Pražského hradu.

Když jste ale tou dvojkou, která má krát Bohuslavu Sobotkovi záda, proč jste se za něj nepostavil v okamžiku, kdy se do něj nevybíravě pustil šéf zlínské organizace SPOZ a hradní kancléř Vratislav Mynář. Když si něco podobného dovolil úředník Ladislav Bátora vůči Karlu Schwarzenbergovi, jeho místopředseda Miroslav Kalousek zavelel k bojkotu vlády – a dosáhl Bátorova odchodu. Slova na Sobotkovu obranu jsem nezaznamenala od nikoho z vedení ČSSD.
Nezaznamenal jsem je ani já. Ač není úkolem sociální demokracie zvyšovat mediální rating kancléře Vratislava Mynáře, bývalého předsedy SPOZ, musíme se já i další místopředsedové zamyslet, jestli bychom se do budoucna neměli ostřeji ohradit proti podobným výrokům, ať už je vyřkne kdokoliv.

Michal Hašek

FISCHER JE SLABÝM MÍSTEM

Odškrtnul jste si už splnění podmínky ohledně splacení dluhů ministra financí Jana Fischera z prezidentské kampaně?
Ještě jsem se neseznámil s detaily jeho vysvětlení, ale chci jen objasnit důvod této své podmínky. Na postu ministra financí přece nemůže sedět člověk s nejasnostmi ohledně financování jeho prezidentské kampaně. On má být strážcem veřejných financí a v situaci, kdy mu někdo donese v igelitce několik milionů na splacení dluhů a vloží je na účet, jde o silnou kávu. V příštích dnech posoudíme, nakolik se to panu Fischerovi podařilo vysvětlit.

Jisté je, že pokud zvednete pro Rusnokovu vládu ruku, přebíráte za její členy i kroky veškerou odpovědnost.
V okamžiku, kdy Nečasova vláda skončila demisí po rozsáhlé policejní akci, je jedním z hlavních úkolů ČSSD vrátit lidem elementární důvěru v politiku…

…Ve stát, v jeho funkčnost. Lidé musejí platit daně a čekají, že za to bude stát plnit elementární věci. Že když jim bude ouvej, bude v dosahu akceschopná policie nebo hasiči, že ve své blízkosti budou mít fungující nemocnici, že tu bude existovat pomocná ruka veřejného sektoru, když přijdou nezaviněně o práci. To všechno pravicové vlády destruovaly a máte pravdu, že napravit to, bude jedním z hlavních úkolů ČSSD po volbách.

Za předpokladu, že se kolem nich nebudou vznášet tajemní sponzoři, kmotři v pozadí, neprůhledné finance, kamarádi v dozorčích radách, trafikanti a miliony v igelitkách.
Souhlasím. Proto říkám, že pokud se například Janu Fischerovi nepodaří důvěryhodně osvětlit to rychlé splacení dluhu, to nejlepší, co může udělat pro republiku a Rusnokovu vládu, bude, že z ní sám odejde. Když to nepochopí, bude na premiéru Rusnokovi, aby ho odvolal, a to ještě před hlasováním o důvěře.

Ono nejde jen o Jana Fischera, v Rusnokově vládě jsou lidé bytostně spojeni s ocelářskými a hutními magnáty Světlíkem či Chrenkem, kteří mají zájem například na zakázkách pro Temelín.
Tento fakt se střetává s požadavkem na odbornický charakter vlády. Když chcete kvalitního ministra průmyslu a obchodu, je logické, že se rozhlédnete po kapitánech českého průmyslu a lidech s letitými zkušenostmi v těžkém průmyslu, kteří vědí, jak ten byznys funguje.

Akorát je legrační, že Miloš Zeman v kampani vyčítal Janu Fischerovi jeho mnohamilionového sponzora Tomáše Chrenka, pro něhož řadu let pracoval současný ministr průmyslu Jiří Cienciala.
Ale ten ministerský výběr není volbou sociální demokracie. My jsme se nijak nepodíleli na sestavování vlády.

Pokud jí dáte důvěru, bude to jedno, bude to vaše vláda a vaši ministři.
Když jí dáme důvěru, musíme zvážit i to, za jakých podmínek bude kabinet fungovat. Řekneme, jestli to automaticky znamená souhlas s každým zákonem, který předloží, jestli budeme hlasovat pro její státní rozpočet, nebo umožníme její existenci jen proto, abychom zabránili vážné politické a ústavní krizi, nehnali zemi do dalších dvou pokusů, kdy se tady budou střídat ministři jako apoštolové na orloji, aby to ve finále vedlo k volbám, které budou možná v lednu, možná až v květnu. To si Česká republika nezaslouží. To vše bude na miskách vah při našem rozhodování o hlasování pro důvěru vládě.

Cesta k předčasným volbám, kterou měla proklestit Rusnokova vláda, je tedy zatarasená?
My jsme její jmenování vnímali jako první krok k volbám. ODS a TOP 09 přece jasně řekly, že nebude-li premiérkou paní Němcová, okamžitě si s námi zasednou ke stolu a domluví předčasné volby. To se nestalo. Oni se zasekali, postavili barikádu, mávají seznamem 101 hlasů, o nichž si nejsme zcela jisti, že jsou reálné a že třeba zástupci strany LIDEM do rána osmkrát nezmění názor, paní Peake nepojede na Hrad, aby pak vyhlásila, že vlastně neví, kterou vládu podpoří. Máme tu historicky nevětší počet nezařazených poslanců a za těchto okolností se jen velmi těžko bude hledat stabilní většina nalevo nebo napravo. Proto jsme prosazovali předčasné volby a středou nekončíme. Když společenská atmosféra dotlačí kolegy z pravice ke změně názoru, může tu být ještě šance hlasovat o rozpuštění sněmovny, byť by volby nebyly už v září, ale třeba o dva měsíce později.

Michal HašekK PÁDU VLÁDY STAČILY I JINÉ VĚCI NEŽ TRAFIKY

Pravici ovšem pokropil živou vodou verdikt Nejvyššího soudu, který vyňal exposlance ODS z pravomoci policie a žalobců, neboť se podle něj na ně vztahuje imunita. Klub ODS reagoval usnesením, podle něhož by z toho měli okamžitě vyvodit odpovědnost olomoučtí žalobci a rezignovat. Co tomuto poměrně brutálnímu útoku na státní zástupce říkáte?
Vnímám velmi silné výroky pravice a především ODS jako přímý atak na orgány činné v trestním řízení, chcete-li šířeji na českou justici. Neumím si představit, že by politici měli takovýmto brutálním způsobem komentovat živé kauzy. Nejvyšší soud něco rozhodl, můžeme mít tisíce názorů, jestli je to v pořádku, právníci už široce komentují, zda jeho výklad pojmu „projev" v souvislosti s imunitou není příliš široký, jestli se nemá vztahovat jen na vystoupení ve sněmovně a na hlasování, či se jím může myslet jakákoliv činnost poslance na půdě sněmovny. Nicméně nic to neříká o tom, jestli ty stíhané věci byly, či nebyly trestným činem, to ve finále musí rozhodnout soud a týká se to i osob, jež nemají poslaneckou imunitu. A i kdyby tu neexistovala kauza s kšeftováním s mandáty a trafikami, je tu přece záležitost zneužití vojenského zpravodajství nejbližším okolím premiéra. To samo o sobě podle nás stačilo k pádu vlády.

K tomu mělo stačit i to, že premiér Petr Nečas dával mnohasettisícové odměny úřednici, s níž měl už tehdy „pevný vztah".
Měřeno pohledem západoevropské politiky, najdu za ty tři roky tak deset patnáct důvodů pro odchod Nečasovy vlády. Pan Nečas měl ale hroší kůži, jeho tým taky, čili museli odejít až na základě tohoto poměrně masivního policejního zákroku a vyšetřování.

Věříte, že žalobci tu kauzu přes verdikt NS ustojí a o vině či nevině obviněných rozhodně nakonec soud?
Je důležité, aby se to právě proto dostalo před soud. Až tím verdiktem může být poměřována práce policistů a státních zástupců a bude nastavena určitá laťka pro to, jak bude i v budoucnu vypadat práce orgánů činných v trestním řízení v podobných věcech, jako byly trafiky pro bývalé poslance ODS.

Vnímáte pozitivně, že v té rozjitřené atmosféře se ministryně spravedlnosti Marie Benešová postavila za vrchního žalobce Ištvana a odmítla ho trestat za jeho právní názor?
Pokud by ministryně spravedlnosti jako profesionálka a bývalá nejvyšší státní zástupkyně cítila, že tam je nějaký problém, nepochybuji o tom, že by ihned konala. Záleží i na postoji nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který posuzuje stížnosti obviněných na postup státních zástupců. Jestli jsou žalobci, kteří jsou v této kauze mimořádně aktivní, přesvědčeni o síle svých argumentů, měli by před soudem uspět. Podle toho, nakolik se jim to povede, bude jejich práce posuzována.

Co jako poslanec říkáte výkladu Nejvyššího soudu o tom, co vše spadá pod křídla imunity?
Jsem si jist, že u dveří sněmovny nemůže vzniknout barikáda, za níž působí jakási kategorie nadlidí, kteří mají v kapse poslanecký průkaz a mohou si za zdmi těchto paláců dělat, co chtějí. Tak to přece není. Takto extenzivní výklad imunity musejí odmítnout sami politici, protože vede pouze k jejich odtržení od běžných občanů. Tady nemáme mít žádná privilegia, s výjimkou jediného – že nemáme být potrestáni za svůj politický projev ve sněmovně a za hlasování.

Autor: Kateřina Perknerová

20.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 86
SDÍLEJ:
Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Zásah na setkání prezidenta Zemana s obyvateli Lipníku: policisté vtrhli do místnosti nad restaurací a muže, který zde pouštěl píseň Marty Kubišové Modlitba pro Martu, odvedli s tím, že se jedná o narušení veřejné akce.
4 26

Policejní prezidium: Zákrok v Lipníku byl oprávněný, hlasitost překročila zákon

Zvrat v miliardovém obchodu. Škodu Transportation má koupit PPF Petra Kellnera

Jeden z největších obchodů tohoto roku je nyní u konce. Plzeňskou Škodu Transportation podle čtyř zdrojů Hospodářských novin získá skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Informoval o tom server iHned.

AKTUALIZOVÁNO

Na mešitu v Egyptě zaútočili teroristé, zmařili životy nejméně 235 věřících

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Při pátečním útoku na Sinajském poloostrově v Egyptě zemřelo přes 235 lidí, minimálně 130 osob je zraněno. Teroristé, spekuluje se o egyptské odnoži Al-Káidy, udeřili během modlitby, odpálili trhavinu a začali střílet. Jde o nejhorší teroristický útok v Egyptě za desítky let. Oblast útoku leží zcela mimo zóny turistického ruchu.

Pirát z Olomouce je ve vedení Sněmovny. Nesmím přibrat, usmívá se Pikal

/ROZHOVOR/ Místopředseda Pirátské strany Vojtěch Pikal z Olomouce byl také zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny.

Úsek Pražského okruhu získal kladné stanovisko EIA

Úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi a D1 v pátek získal kladné stanovisko vlivu na životní prostředí (EIA). Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Úsek označovaný číslem 511 by se mohl začít v roce 2020.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT