Je připraven hlasovat s vládou, pokud bude naplňovat své programové prohlášení. Novinářům to řekl při svém odchodu z jednání grémia VV.

„V tuto chvíli jsem členem VV, pouze jsem rezignoval na post místopředsedy strany,“ řekl Šťovíček. Ve straně zůstává, protože je členem litvínovské buňky, s jejímiž členy se chce o svém dalším osudu ve VV poradit. „Budeme mít určitě při nejbližší příležitosti klub VV v Litvínově. Tuto situaci budeme řešit, pak se uvidí,“ dodal Šťovíček.

VV jednají o svém dalším osudu po odchodu Peake, ministrů a části poslanců do nového politického uskupení. Klub strany dnes posvětil odchod „rebelů“ z poslanecké frakce. Členem klubu již není ani Vít Bárta, který byl nepravomocně odsouzen za korupci.

Kromě něj ve VV již nejsou vicepremiérka Karolína Peake, poslanci Viktor Paggio, Lenka Andrýsová, Dagmar Navrátilová, Jiří Rusnok, Martin Vacek a Jana Suchá.

Nové uskupení zformované kolem Peake se na svou stranu snažilo dostat tolik poslanců, aby společně s ODS a TOP 09 měli ve sněmovně většinu. Právě ziskem „bezpečné“ většiny podmínil premiér Petr Nečas (ODS) pokračování vlády. Jinak jsou podle něj řešením situace předčasné volby, na které se ODS již připravuje.