Vláda v září rozhodne, k jaké ze čtyř variant ohledně těžby uhlí na severu Čech se přikloní. Vedle zachování limitů a jejich prolomení jen na dole Bílina je ve hře ještě pokračování těžby za limity ČSA, které by přineslo bourání Horního Jiřetína nebo jeho části.

Zatímco dříve se Mládek přikláněl k variantě demolice asi 170 domů v obci, dnes se přímo nevyjádřil. „Můj názor zná premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), já chci nejprve mluvit s tripartitou," řekl. Tripartita zasedá na konci července. Sobotka se kloní k variantě, která nebude znamenat bourání lidských obydlí. Naopak těžaři jsou pro úplné prolomení limitů, argumentují zejména nezaměstnaností.

Životnost by se mohla prodloužit do 2025

V Ústeckém kraji je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v zemi. Podle zprávy poradenské firmy Pricewaterhou­seCoopers, kterou dnes citoval ministr, přímo v ČSA pracuje 1941 lidí, pak jsou ještě dodavatelské firmy závislé na těžbě. „Podle tohoto odhadu by něco mezi 3400 až 4800 lidí přišlo o práci při uzavření dolu ČSA. Na Bílině by to bylo někde mezi 5250 a 7500," řekl Mládek. Životnost dolu ČSA by se podle něj mohla prodloužit metodou chodbicování či stěnování až do roku 2025.

Ministr dnes krajským zastupitelům řekl, že z dostupných materiálů vyplývá, že je více zásob uhlí i v rámci současných limitů. „Nové zjištění je, že byly přehodnoceny zásoby. Zjistilo se, že uhlí ve stávajících limitech lze vytěžit víc, než se dosud předpokládalo," uvedl Mládek.

Větší zásoby jsou podle něj i na Sokolovsku. Ministr také představil schválenou energetickou koncepci, která počítá s tím, že podíl uhlí na energetickém mixu bude dlouhodobě klesat. Podle něj je nutné přemýšlet o tom, co bude po uhlí. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) minulý týden připustil jako krajní variantu prolomení limitů těžby uhlí v lomu Bílina.

Pro teplárny bude stačit Bílina

Pro pokrytí potřeb tepláren bude podle Mládka dostačovat prolomení limitů na dole Bílina. „To zajistí dlouhodobou perspektivu pro české teplárenství," řekl ministr.

Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách zaručující městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány, byly stanoveny usnesením vlády v roce 1991.