V lékárnách roste poptávka po účinnějších přípravcích na likvidaci parazita, který saje krev. Napadení vší je infekčním onemocněním. Postižené děti nesnesitelně svědí hlava, škrábou se. Hrozí jim hnisání kůže, alergie a únava.
„Dětští lékaři nám zvýšený výskyt vší u dětí zatím nehlásili,“ řekla včera Deníku Olga Štorkánová, vedoucí mostecké pobočky krajské hygienické stanice, které lékaři musejí oznamovat prokázané infekce.
„Poptávka po přípravcích na odvšivení stoupá v posledních třech dnech,“ řekla lékárnice Pavlína Nováková z lékárny na mosteckém sídlišti Výsluní. „V novém roce registrujeme zvýšený zájem o přípravky na likvidaci vší,“ potvrdila laborantka Magdalena Honzajková z lékárny v litvínovském Janově.

Trvalou poptávku hlásí mezibořská lékárna. Na odbyt jdou vylepšená léčiva. „Nové kmeny vší jsou v posledních letech rezistentní na staré přípravky,“ uvedl lékárník Dimitr Božkov.
Podle hygieniků většina rodičů léčí zavšivené děti doma s pomocí volně prodejných léčiv a k praktickému lékaři na vyšetření nechodí. „Od nového roku k nám z našeho obvodu nepřišel žádný pacient, který by měl vši a žádal o vyšetření. Dospělí si chodí ale pro rady,“ řekla dětská zdravotní sestra Soňa Katrňáková.
„Děti napadané vší a jejich rodiče trpí hlavně psychicky. Jsou stresovány, cítí se vyřazeny ze společnosti a mají silný pocit viny a studu,“ uvádí zpráva krajských hygieniků, zveřejněná na internetu.
„Od září evidujeme čtyři případy výskytu vší u dětí,“ sdělil ředitel mezibořské školy Jan Peška. Naposledy se parazit ve škole objevil u jednoho žáka 10. prosince. Vedení školy informovalo rodiče o postupu léčby i na svých webových stránkách, kam umístilo doporučení hygieniků.
Na hnidy ve vlasech svého syna upozornila ve středu učitelku 8. ZŠ v Mostě jedna z matek. „Doporučili jsme rodičům kontrolu vlasů u dětí,“ řekl ředitel školy Roman Ziegler.
„Zrovna včera nám jedna maminka oznámila, že objevila vši u svého dítěte. Dvanáct let byl klid, poslední rok jsou ale vši problémem,“ řekla Ivana Šabková, ředitelka 16. ZŠ v Mostě. Učitelé žáky namátkově kontrolují, i když to není jejich povinnost, a radí se s rodiči. Někteří rodiče podle Šabkové sami oznamují škole, jak vši odstraňují. Někteří se svěřují s experimenty - myjí dětem vlasy šampónem pro psy.
Zdravotníci k likvidaci všídoporučují zejména sprej Diffusil H Forte spray, který je volně dostupný v lékárnách, ale je dražší.
Podle hygieniků a lékárníků veš napadá děti ze všech sociálních skupin obyvatelstva. Příčinou zavšivění dětí může být i nevědomost a podcenění léčby v domácnostech.
„My jsme s tím bojovali na začátku školního roku, teď to pominulo,“ řekla Jana Šlechtová, ředitelka litvínovské základní školy s rozšířenou výukou jazyků, kde v září byly vši v téměř každé třídě u třech až čtyřech dětí.
S přemnožením vši dětské se podle hygieniků potýkají v posledním desetiletí všechny rozvinuté země včetně České republiky. „Od cizinců vím, že veš je problémem i v Holandsku a Anglii,“ potvrdila Šabková.
Některé školy šíření parazita nezaznamenaly. „Nevím o tom, že by v naší škole měly děti vši,“ uvedl Ladislav Zeman, ředitel 14. ZŠ v Mostě.