Něco takového Jake nečekal. „Bylo to intenzivní. Jako by části mého těla nahradil čirý adrenalin a euforie. Za pár měsíců jsem se prohraboval odpadky, abych si posbíral drobky marihuany, které bych si zapálil," popisuje pro Scientific American muž pod přezdívkou „Jake". Návyk se pro něj stal neúnosným a musí se léčit.

Ale to nemusíme ani za oceán, podle statistiky Evropského centra pro monitorování drog (EMDCAA) patří mladí Češi mezi největší milovníky konopí v Evropě. Mezi 15 a 34 let věku jej užívá skoro třicet procent Čechů. Alarmující je však číslo uživatelů mezi 15 a 16 lety věku: v této kategorii marihuanu zneužívá 
42 procent českých mladistvých. Ačkoli marihuana nezpůsobuje silnou fyzickou závislost a má na svědomí minimální počet úmrtí, podle národního koordinátora protidrogové politiky Jindřicha Vobořila je nebezpečná proto, že se jedná o takzvanou iniciační drogu. Jinými slovy: lidé, kteří v ní najdou zalíbení, často přejdou na tvrdší návykové látky.

Češi také patří mezi největší konzumenty alkoholu, mezi rizikové pijáky u nás patří až 600 tisíc lidí. Více než 36 tisíc Čechů také pravidelně užívá pervitin.

Zpráva EMDCAA však přinesla také pozitivní poznatky. Ačkoli se Češi stále řadí mezi evropskou špičku 
v konzumaci konopí, počet úmrtí z předávkování je v Česku velmi nízký. Vobořil také kvitoval, že se u nás mezi uživateli drog příliš nemnoží přenosné nemoci jako virus HIV či žloutenka.

Rád by však zvýšil příspěvky na prevenci a léčbu drogové závislosti. „Protidrogová politika se nedá dělat bez peněz. Mluvíme s vládou o významném navýšení prostředků," uvedl Vobořil. Zamýšlené procento je zhruba půl miliardy korun ročně. Kabinet na prevenci vyčlenil letos 130 milionů.

Drogy.

KAMIL POLKO