Je středa 15. listopadu 2023. Krátce po šesté hodině ranní se přibližuje dvacetiletý řidič Škody Fabie k pravotočivé zatáčce na silnici II/490 u Nivnice na Uherskohradišťsku. Rychlost neřeší. V zatáčce dostává smyk a auto přejíždí do protisměru. Tady se čelně střetává s projíždějícím vozidlem, které řídí osmašedesátiletý řidič. Oba šoféři končí s vážnými zraněními v nemocnici. Podle prvotních policejních závěrů mladý řidič nepřizpůsobil rychlost stavu povrchu silnice.

Právě mladí a nezkušení řidiči v kategorii 18 až 24 let jsou z pohledu nehodovosti nejrizikovější skupinou na silnicích. Chybí jim totiž zkušenosti nejen z provozu, ale také s chováním auta v krizových momentech. Navíc kromě toho velmi často zbytečně riskují. Někteří za to zaplatí i životem.

Mladí a nezkušení řidiči podle statistik zaviní asi pětinu dopravních nehod. Pomoci zvrátit nepříznivou statistiku mají speciální kurzy:

Policisté v Česku každoročně vyšetřují téměř 99 tisíc dopravních nehod. Pětinu jich zaviní řidiči v kategorii 18 až 24 let. Ilustrační snímek
Mladí řidiči doplácejí na nezkušenost. Pomoci s výchovou mají vzdělávací kurzy

Jen v loňském řešila dopravní policie téměř pětadevadesát tisíc dopravních nehod. Při nich zemřelo 455 účastníků silničního provozu. Každá jedenáctá oběť byla z kategorie začínajících řidičů a s méně než pětiletou praxí. „Z celkové populace řidičů se jedná o skupinu pouze tří procent. Přesto tito řidiči způsobí cirka jedenáct procent všech dopravních nehod. Nepoměr jasně říká, že je třeba směřovat úsilí ke vzdělání začínajících řidičů,“ zdůraznil ministr dopravy Martin Kupka.

Nepřizpůsobí rychlost, nevěnují se řízení

Mezi hlavní příčiny tragických nehod patří podle statistik přejetí do protisměru, nepřizpůsobení rychlosti stavu silnice a nevěnování se řízení. Právě rychlá jízda je jeden z největších problémů mladých řidičů. Zatímco je příčinou všech dopravních nehod v cirka sedmnácti procentech, u začínajících šoférů je to téměř třicet procent.

„V našem průzkumu zhruba sedmadvacet procent mladých řidičů přiznalo, že je rychlá jízda zkrátka baví a je to pro ně adrenalin,“ upozornil několikrát výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů Jan Matoušek. Poukázal zároveň na to, že s přibývajícími roky řidiči již tolik neriskují, jelikož si uvědomují možné následky.

Mezi seniory roste počet obětí nehod. Často přitom nejsou na vině sami, ale doplácejí na agresivní jízdu mladých řidičů:

Seniorů za volantem přibývá a roste tak mezi nimi i počet obětí nehod. Často přitom nejsou na vině sami, ale doplácejí na agresivní jízdu mladých řidičů.
Na silnicích umírá více důchodců. Často doplácejí na agresivní jízdu mladých

Situace se však podle policejních dat začíná zlepšovat. Klesá počet mladých řidičů, kteří zaviní nehodu. „Jestliže jsme před pěti až šesti lety hovořili o tom, že zhruba dvacet procent dopravních nehod se smrtelnými následky zaviní mladí, respektive začínající řidiči, dnes je to číslo nižší. Pohybujeme se zhruba kolem dvanácti procent,“ sdělil první náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch.

Pomáhají preventivní programy

Podle něj je to díky preventivním programům. Jak policejních, tak i dalších subjektů věnujících se bezpečnosti silničního provozu. „Práce se začínajícími řidiči přináší ovoce. Policie proto bude i v letošním roce klást na preventivní aktivity veliký důraz. Stále umírá na silnicích zbytečně moc lidí,” podotkl Lerch.

I letos se tak budou moci začínající řidiči zúčastnit projektu Start Driving. Pořádá ho Česká kancelář pojistitelů spolu s Asociací autoškol České republiky a Asociací center pro zdokonalovací výcvik řidičů. „Během celodenního kurzu si šoféři na polygonu a ve svém voze vyzkouší krizové situace, které mohou nastat v provozu – brzdění v různých rychlostech a na různých površích, smyk či rychlý a bezpečný vyhýbací manévr,“ upřesni předseda Asociace autoškol Aleš Horčička.

Od ledna se v Česku zavádí novinka pro absolventy autoškol. Řidičský průkaz dostanou na zkoušku:

Přečtěte si v článku, co vše čeká za novinky řidiče v roce 2024. A že jich není málo
Novinky pro řidiče: Vyšší rychlost na dálnici, řidičák na zkoušku, dražší známka

Chybět nebude ani školení od dopravních psychologů a policistů. Spolu s řidiči rozebírají vždy konkrétní nehody a poukazují na reálné chyby v provozu

V lednu spustí policie novou kampaň nazvanou Zkratky. Cílovou skupinou budou nejen mladí řidiči ale i ostatní lidé. Nové mini pořady, televizní reklama a dokumenty upozorní na negativní důsledky užívání alkoholu a návykových látek. „V únoru se policie připojí k akci Suchej únor. Chceme tím ukázat na zodpovědný přístup ke konzumaci alkoholu a řízení,“ dodal Lerch.