Podle informací ČTK se předání odpovědi uskutečnilo na poradě českých velvyslanců v Praze a text odpovědi je dnes na cestě do Bruselu. Evropská komise by dokument měla od české strany s největší pravděpodobností dostat v pátek.

Podle návrhu auditní zprávy má Babiš stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert, a je proto ve střetu zájmů při čerpání peněz z evropských fondů. Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun. Babiš v minulosti řekl, že vracení peněz nehrozí.

Dostálová v rozhovoru pro Deník N tento týden obsah odpovědi neprozradila, argumentace by ale podle ní měla být ve prospěch Česka. Úřad rozporuje každou větu návrhu auditní zprávy na každé stránce, řekla ministryně Deníku N. Mnoho podkladů, které auditorům úřad dal, se podle ní neobjevilo v předběžné auditní zprávě. Dostálová také měla dojem, jako by se kontroloři v průběhu auditu střídali a nepředali si informace.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš dnes Dostálovou vyzval, aby odpověď zveřejnila. Pokud úřad rozporoval každou větu návrhu, může být podle Pirátů přístup vedení ministerstva v rozporu s principem nestrannosti úředníků podléhající pod služební zákon.

Chaotický přístup úřadů

Bartoš v červenci oslovil osm úřadů a požádal je, aby stejně jako tehdy Státní zemědělský intervenční fond zastavily proplácení dotací Agrofertu. K podobnému kroku přistoupil Státní fond životního prostředí. "Všechny ostatní instituce k celému problému přistupují naprosto benevolentně. Je zarážející, že tento nejednoznačný a do velké míry chaotický přístup panuje v období, kdy česká ministerstva připravují odpovědi k návrhům auditních zpráv Evropské komise," uvedl pirátský předseda v dnešní tiskové zprávě. Obrátil se proto na generálního ředitele Generálního ředitelství EK pro regionální politiku Marca Lemaitreho.

Návrh auditní zprávy v angličtině dorazil do Česka na konci května, druhý červencový týden dostaly MMR a ministerstvo financí oficiální český překlad. Druhý návrh auditu, který se věnuje dotacím v zemědělství, zatím nezveřejnila ani média.