Drogu si poprvé vzala ve dvanácti. Ze zvědavosti. „Rodiče se tehdy navíc rozváděli a nikdy nebyli doma," vzpomíná dnes osmnáctiletá Anna. Následovalo divoké období plné problémů a útěků z domova. „Nakonec mě chytli policajti a odvlekli na stanici. Koukala jsem tam na sebe do zrcadla a už jsem to nebyla já. Zhubla jsem 18 kilo za čtyři měsíce," vypráví. Rozhodla se proto nastoupit na odvykací kúru. Bohužel ji nedokončila.

Annin příběh je podle odborníků jako vystřižený z učebnice. Děti se k drogám dostávají stále v mladším věku. Třeba na pražské Klinice adiktologie loni ošetřovali jen 12letého pacienta závislého na drogách. Celkem léčili 272 dětí.

Šestnáctiletí uživatelé drogZdroj: DENÍK

PŘÍLIŠ MNOHO PÉČE

„Všechno jsou to přitom normální děti. Problém je v tom, že jejich rodiny nefungují. Rodiče je buď zahrnují přehnanou péčí, nebo na ně kladou vysoké nároky. Na další děti rodiče nemají čas. Předpokládají, že za ně výchovu obstará škola," popisuje Marian Koranda, psychiatr z Dětského detoxikačního centra Nemocnice milosrdných sester svatého Karla Boromejského v Praze.

Mladí na to podle něj reagují únikem – najdou si partu, ve které se jim konečně dostane uznání. Vrstevníci je ale přivedou k drogám. „A u toho už zůstanou. Až 95 procent lidí závislých na alkoholu či drogách s tím začalo už před 18. rokem," dodává.

Čtěte také: Policie používá auta zabavená zločincům. K zásahu tak přijede třeba Porsche

Ministerstvo zdravotnictví spolu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou se proto rozhodlo vybudovat síť adiktologických ambulancí, které by dětem se závislostmi pomáhaly. V pilotním projektu, který má nový druh péče vyzkoušet, už zahájilo provoz sedm pracovišť. Vyrostly konkrétně v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, berounské Magdaléně, českobudějovickém Preventu, ústecké Masarykově nemocnici a trutnovském Riapsu. „Na Moravě je zatím jedno pracoviště, a to v Olomouci," přiblížila náměstkyně ministra Lenka Teska Arnoštová.

VYPLATÍ SE TO?

Do budoucna by měla být ambulance v každém kraji. Dětem tam bude k dispozici nejen psychiatr a klinický psycholog, ale i speciální pedagog, pediatr nebo sociální pracovník.

Kolik bude provoz ambulancí stát, pojišťovna spočítá až na konci pilotního projektu, tedy v příštím roce. „Předpokládáme ale, že se to vyplatí. Výdaje na léčení poruch z alkoholu či drog u lidí mladších 18 let dosahují téměř 16 milionů korun," tvrdí Helena Sajdlová z VZP.

Vysoké jsou i náklady na virové hepatitidy typu C, které se s užíváním drog pojí. Touto chorobou, která napadá játra a ohrožuje lidi na životě, trpí přibližně pětina uživatelů drog. Počet nakažených v populaci navíc přibývá hlavně u náctiletých. Náklady na léčbu v roce 2015 přesáhly 180 milionů.

Nenechte si ujít: Martin Dostalík mapuje sesuvy půdy až v Gruzii: Byla to pro mě zkouška ohněm