Podle průzkumu děti na jihu Moravy častěji využívají mobilní telefony ke studiu

Bez mobilu ani ránu


„Bez telefonu bych byl jako bez ruky,“ říká pevně osmák Pavel Král. Mobilní telefon používá už pět let a i ve škole je pro něj věrným společníkem. „V matice na něm počítám, v angličtině mi zase pomáhá přeložit slovíčka, se kterými si nevím rady,“ vyjmenovává možnosti mobilu brněnský školák. I když mu telefon učitelé občas zabaví, nikdy to prý není na dlouho.

Učitelé se totiž proti mobilům nemají jak bránit. „Je to jeden z problémů moderní doby. I když je zákaz užívání mobilních telefonů zakotvený ve školním řádu, děti to stejně neberou v potaz. Amy jim telefony nemůžeme zabavit,“ říká učitel základů společenských věd Jindřich Svoboda, který vyučuje na gymnáziu Vídeňská. S tím souhlasí i ředitelka Základní školy v Gajdošově ulici Markéta Olbertová. „Kdybychom telefony zabavovali, mohli by si třeba rodiče nebo žáci stěžovat na to, že jsme z nich telefonovali. Většinou to řešíme tak, že mobil dětem vrátíme po hodině,“ uvedla Olbertová.

Nejvíce si děti a mladí lidé posílají v hodinách krátké textové zprávy. Občas se také stane, že někomu začne zvonit telefon při vyučování. „Musím ale přiznat, že jsem byl několikrát svědkem toho, že děti používají telefony místo taháků,“ říká Svoboda.

Telefon totiž nabízí žákům a studentům široké možnosti. „Jde si nakopírovat text do zprávy, nebo si jej nahrát na záznamník. Lepší telefony dokážou vypočítat třeba i funkce nebo překládat věty,“ popisuje student gymnázia v Křenové ulici, který si ale nepřál být jmenován. Sám totiž při písemkách mobil využívá.

Školy si musí zvyknout


To, že děti využívají mobil ke studijním účelům, potvrzuje i nedávno zveřejněný průzkum. „Nejčastěji studenti použijí mobil jako kalkulačku. Skoro třetina z nich ale používá telefon záměrně jako tahák,“ uvedla Linda Tomčíková ze společnosti, která průzkum připravila.

Podle ředitelky Olbertové si musí školy zvyknout. „Mobilní telefon je dnes už součástí životního standardu. Jako ředitelce školy se mi to samozřejmě nelíbí, ale jako matka tří dětí musím říct, že mám o své syny daleko menší strach, když jsme ve spojení,“ dodala Olbertová.

Průzkum také ukázal, že jihomoravští studenti telefonují z mobilu denně. „Volají většinou svým kamarádům nebo partnerům. Obecně ale děti posílají spíše textové zprávy,“ popsala výsledky Tomíčková. Podle nich skoro devadesát procent dětí z jihu Moravy posílá zprávy pod lavicí během vyučování.