Na jeho účet se připsalo rovných šest milionů korun. Peníze se vybraly na módní přehlídce, kterou nadace přední české modelky uspořádala v pražském Obecním domě.


Na přehlídce s podtitulem Evolution měla světovou premiéru kolekce italského návrhářského domu Missoni pro jaro příštího roku. Svou kolekci pro nadcházející podzim a zimu představila i návrhářka Klára Nademlýnská; módní program svými novými modely vytvořenými ve spolupráci s firmou pietro filipi doplnila herečka Aňa Geislerová.

Novinkou letošního programu bylo vyhlášení Ceny zlatého srdce, kterou organizátoři odměnili mimořádné počiny v péči o opuštěné a ohrožené děti.

Nadace Terezy Maxové letos charitativní módní přehlídku pořádala již posedmé. V předchozích ročnících, kdy organizátorku přijely podpořit celebrity jako modelka Eva Herzigová či monacký princ Albert II., nadace na pomoc dětem vybrala 29 milionů korun. Letošním zvláštním hostem byla někdejší topmodelka českého původu Pavlína Pořízková.

Organizátoři show poukazují na to, že český systém péče o dítě má řadu nedostatků. „V zahraničí jsou kojenecké ústavy už přežitkem. Děti bývají umísťovány do náhradní rodinné péče, nebo tam mají kvalitní terénní služby pomáhající rodinám v problémových situacích,“ řekla Maxová.

„Česká republika je v počtu dětí umístěných v ústavní péči bohužel na tom nejvyšším, a tedy nejhorším místě,“ posteskla si modelka, která se o situaci v tuzemských kojeneckých ústavech aktivně zajímá již 15 let. Péče o děti se v nich podle ní sice výrazně zlepšila, ale rodinu jim ústav nenahradí.

„Důležité je hledat to, co je nejlepší ne pro rodiče, ne pro ústav, ne pro politiky, ale pro to dítě,“ dodala Maxová. Vítá proto plány ministerstva práce a sociálních věcí, podle nichž by v budoucnu měli nahradit ústavní péči pěstouni. Kojenecké ústavy plánuje ministerstvo zrušit do konce roku 2013, návrh má ale i řadu kritiků.