Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dopravu komplikují popadané stromy, čtyři okresy jsou bez proudu

Praha – Těžký mokrý sníh způsobil během noci a nad ránem komplikace na řadě silnic a železničních tratí v Česku. Se spadlými stromy se aktuálně musejí vypořádávat zejména středočeští silničáři. Problémy řeší i energetici. V okresech Benešov, Příbram, Praha-východ a Praha-západ museli kvůli velkému množství poruch na vedení vyhlásit kalamitní stav. Bez elektřiny tam jsou podle mluvčí společnosti ČEZ tisíce domácností.

1.3.2016 10 AKTUALIZOVÁNO 1.3.2016
SDÍLEJ:

Sněhová kalamita v Praze v noci na 1.března.Foto: Deník/Vladimír Šťastný

Popadané stromy a polámané větve v noci zkomplikovaly provoz například na 30. kilometru dálnice D1 u Vráže. Do pravých jízdních pruhů tam v obou směrech popadaly sněhem přetížené stromy. Podobnou situaci silničáři řešili například i na 17. kilometru dálnice D10 z Prahy do Turnova nebo na silnici číslo 3 u Mirošovic.

Přerušený vlakový provoz 

Sníh v noci nepřidělal práci jen silničářům, ale i železničářům. Kvůli popadaným stromům byl přerušen provoz například mezi Velkými Hydčicemi a Žichovicemi v Plzeňském kraji. Kvůli překážkám na trati je nadále přerušen provoz mezi Vraným nad Vltavou a Dobříší nebo mezi Velkými Hydčicemi a Žichovicemi v Plzeňském kraji.

Problémy energetiků

Problémy řeší také energetici. V okresech Benešov, Příbram, Praha-východ a Praha-západ vyhlásila dnes ráno energetická společnost ČEZ kalamitní stav. Důvodem je množství poruch na vedení v důsledku silného nočního sněžení. Bez proudu jsou podle mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové tisíce domácností.

„Dispečink eviduje na pět desítek poruch na vedení vysokého napětí především na Benešovsku, Příbramsku, v okolí Dobříše, Slap, Štěchovic, Jílového a Říčan," uvedla Holingerová. Příčinou poruch byl pád sněhem přetížených stromů a větví na elektrické vedení.

U padlých stromů zasahují od pondělí také hasiči, jako technická pomoc v řadě případů spolupracují právě s energetiky. Během pondělí středočestí hasiči vyjížděli k více než 300 případům, z toho drtivá většina byla právě pomoc při odstraňování padlých stromů a vytahování zapadlých aut.

„Nejvíce zásahů bylo na Příbramsku," uvedl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Kromě Příbramska měli nejvíce práce hasiči v okresech Praha-západ a Praha-východ. I nyní zasahují u několika desítek událostí spojených s počasím.

„V terénu od jsou od včerejšího večera i přes noc montéři poruchových čet, kteří se snaží dodávky obnovit co nejdříve," ujišťuje mluvčí. „Během noci se nám podařilo na tři desítky poruch odstranit a dodávky obnovit do lokalit na Berounsku, Horažďovicku, Brandýse nad Labem, Karlštejně, v Líšanech i na Kolínsku," dodala Holingerová. Opravy ale podle ní mnohde komplikuje těžko přístupný terén.

Podle předpovědi meteorologů bude v Čechách během dne od západu ubývat srážek a oblačnost se začne protrhávat. Na Moravě a ve Slezsku má být většinou zataženo, místy s občasným deštěm, který bude i v nižších polohách postupně přecházet do sněžení. V Beskydech meteorologové očekávají dokonce vydatnější sněžení.

Dopravu ve středních Čechách komplikují zbytky sněhu a ledovka

Dopravu ve středních Čechách dnes komplikují zbytky sněhu, místy je na silnicích ledovka. Problémy způsobují také stromy, které neunesly tíhu sněhu a spadly na vozovku. Dopoledne například jeden zkomplikoval jízdu po dálnici D4 u Jíloviště ve směru na Příbram. Zcela neprůjezdná je kvůli počasí trasa přes Břežanské údolí, která vede paralelně s Pražským okruhem a je řidiči hodně využívaná.

Problémy mají hlavně kamiony, které uvízly v kopcích. Energetici vyhlásili v okresech Benešov, Příbram, Praha-východ a Praha-západ ráno kalamitní stav. Bez proudu jsou tisíce domácností.

„Od včerejšího (pondělního) odpoledne jsme vyjížděli k desítkám hlášených havárií a celkem jsme přijali téměř 700 oznámení," uvedla po 09:00 policejní mluvčí. „Byly to ale spíš drobné nehody, nedošlo k žádnému vážnějšímu zranění, nikam nemusel letět vrtulník," dodala.

Motoristé by podle ní měli být opatrní. Stromy přetížené sněhem hrozí stále pádem na silnice. Hasiči navíc cestou k těmto případům nacházejí další popadané stromy, které nejsou hlášeny. „Ten dojezd se tím prodlužuje," podotkla mluvčí. Proto podle ní nebylo v noci na dnešek snadné udržet sjízdné ani dálnice. Problémy se sněhem a stromy, které přesahovaly do pravého jízdního pruhu, se objevovaly hlavně na dálnicích D4 a D1. Velké komplikace byly i na trase na Štěchovice a Slapy.

Některé úseky silnic byly přes noc uzavřeny, ledovka se místy tvořila například na D4. Dopoledne by už podle Komárové měly být hlavní dálniční tahy mokré po chemickém ošetření a cestáři ještě odklízejí sníh ze silnic druhé a třetí třídy.

„Ještě v 5:00 jsme měli v terénu téměř 40 sypačů, teď ještě jezdí 14, silnice jsou sjízdné," řekl ráno pracovník dispečinku silničářů pro Benešovsko a Příbramsko. Práci silničářů komplikovaly polomy. Padlé stromy a větve většinou odstranili v noci, ale v některých úsecích, kde padlo mnoho stromů, práce pokračují i dopoledne.

Moravu a Slezsko dnes čeká vydatná sněhová nadílka

Slezsko a většinu Moravy čeká během dnešního dne vydatné sněžení. Aktuální varování Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ) se týká Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje. V Beskydech může napadnout kolem 30 nového sněhu. Naopak v Čechách už bude sněžit jen slabě.

Ve východní polovině Moravy a ve Slezsku prší nebo padá déšť se sněhem, na severovýchodě ve všech polohách sněží. Během dne bude déšť přecházet do sněžení, a to i v nížinách.

„V Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji napadne pět až 15 centimetrů nového sněhu. V okrese Frýdek-Místek v polohách pod 600 metrů nad mořem očekáváme 10 až 25 centimetrů sněhu," uvádí se ve varování ČHMÚ. V Beskydech napadne kolem 30 centimetrů a v Bílých Karpatech kolem 20 centimetrů nového sněhu.

V Čechách se dnes podle meteorologů ještě bude místy vyskytovat občasné slabé sněžení. V polohách pod 300 metrů nad mořem bude padat déšť se sněhem.

Pražské silnice jsou sjízdné

Hlavní pražské komunikace jsou dnes ráno sjízdné bez omezení. Silnice jsou po chemickém ošetření mokré. Vedlejší komunikace jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, místy na nich leží zbytky rozbředlého sněhu. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic. Technická správa komunikací (TSK) má v ulicích od pondělního odpoledne veškerou techniku. V okrajových částech způsobil sníh problémy autobusům městské hromadné dopravy. Popadané stromy zaměstnaly i hasiče.

Podle webu Dopravního podniku hlavního města Prahy strom dnes ráno překážel na vozovce v úseku Zadní Kopanina – Maškův mlýn. Z důvodu vysokého nebezpečí pádu stromů je uzavřená ulice Staroklánovická. Linka 261 je proto rozdělena na dvě větve, jezdí v úseku Černý Most – Hulická a Nádraží Klánovice-sever – Klánovice. Problémy má dopravce i v úseku Lahovská – Otěšínská, kde linka nejezdí přes zastávky Otěšínská, Solná a Plánická.

Pražští hasiči vyjížděli v pondělí k 85 případům. „Od 19:30 začaly výjezdy kvůli počasí, nejčastěji k popadaným stromům," sdělila mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Nápor těžkého sněhu nevydržely například stromy v Břežanském údolí, v Klánovicích, v Hlupočepech, v Záběhlicích nebo v Uhříněvsi. V Radotíně spadl strom na zastávku MHD Na Cikánce, na Smíchově v Erbenově ulici poničily dva stromy sedm osobních automobilů.

Sníh v ulicích odklízí od pondělního odpoledne veškerá technika TSK. „70 sypačů na I. pořadí a 51 mechanismů na ostatním pořadí. Vyjely v pondělí v 16:15," řekla mluvčí technické správy Barbora Lišková. O úklid chodníků se stará téměř 900 lidí.

V Olomouckém kraji zasáhlo sněžení dosud jen Jesenicko, až 10 cm

Až deset centimetrů sněhu napadlo z pondělí na dnešek v nejvyšších polohách Jesenicka. Okres byl zároveň jedinou oblastí z Olomouckého kraje, kterou zasáhl pás hustého sněžení. Se zbytky sněhu musejí na Jesenicku počítat řidiči i nadále, sjízdnost by však již podle správců cest zde měla být bez komplikací. Silnice v ostatních částech kraje jsou většinou holé.

Na Jesenicku napadlo v nižších polohách v průměru šest centimetrů, ve vyšších polohách až deset centimetrů. „Nejvíce sněžilo do pondělních 20:00, poté to postupně sláblo, nyní je to již jen mrholení. Srážky byly intenzivní, navíc šlo o mokrý sníh, který se rychle ujíždí, problém byl pro nákladní dopravu. Momentálně už komplikace v dopravě nemáme," řekl dnes dispečer jesenické správy silnic.

Silnice udržované chemicky jsou nyní na Jesenicku se zbytky sněhové kaše. Na inertně udržovaných úsecích leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem, uvedl dispečer.

Naopak sousední Šumpersko sněžení už téměř nezasáhlo. Podle tamního dispečera jsou vozovky většinou holé a suché. „Červenohorské sedlo je po chemickém ošetření mokré, ve vyšších polohách leží zbytky sněhové kaše," řekl dnes dispečer šumperské správy silnic.

Silnice v ostatních částech kraje jsou většinou holé a mokré, místy je viditelnost omezena kvůli dešťovým srážkám.

Silnice mezi Ostravicí a Bílou byla opět uzavřena pro kamiony

 Řidiči musí být na silnicích v Moravskoslezském kraji opatrní, kvůli srážkám je na nich zhoršená viditelnost. Silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku byla opět uzavřena pro kamiony a nákladní vozy s přívěsem, řekla mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková.

Na jesenické straně kraje, na Bruntálsku, napadlo v noci až 15 centimetrů sněhu, na beskydské straně to bylo podle Vlčkové do jednoho centimetru, padal spíše sníh s deštěm. Nyní sněží nebo prší a teploty se pohybují kolem nuly.

„Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření mokré. Na silnicích nižších tříd může být rozbředlý sníh a ve vyšších polohách ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Všechny silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností," řekla Vlčková.

Silnice I/56, jež je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady Šance, která zásobuje kraj pitnou vodou. Silničáři tam proto nesmějí používat chemické látky, jen inertní posyp. To dělá v kopcích kamionům potíže už při slabé vrstvě sněhu a silnici tam často zablokují. Silničáři ji proto pro těžká nákladní vozidla opět uzavřeli. „Uvidíme, jaký bude vývoj počasí. Zatím předpokládáme, že bychom silnici pro kamiony otevřeli během středy," řekla Vlčková.

Na cestách na Trutnovsku a Náchodsku leží rozbředlý sníh

 Na silnicích V Krkonoších a na Trutnovsku a Náchodsku leží zbytky rozbředlého sněhu. Ve vyšších polohách Orlických hor si řidiči musejí dát pozor na silný nárazový vítr. Ostatní silnice v hradeckém kraji byly dnes ráno většinou mokré. Teploty se ráno v kraji pohybovaly kolem nuly. 

V Železných horách zůstává na silnicích ležet sníh

Na některých silnicích v Pardubickém kraji zůstávají ležet zbytky sněhu. Většinou je po solení rozbředlý. Informuje o tom Správa a údržba silnic Pardubického kraje.

Motoristé by měli být opatrní zvláště v Železných horách, kde leží místy slabá vrstva uježděného sněhu. Na menších silnicích v oblasti Třemošnice je sníh rozbředlý. Státní komunikace jsou po solení mokré.

Silnice v Myšticích na Strakonicku byla kvůli stromům neprůjezdná

Silnice v jižních Čechách jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Varování platí pro komunikace bez rozdílu tříd. Nikde ale nejsou hlášeny nehody, to řekl dispečer dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Otakar Zich.

„Na většině jihočeského kraje napadlo větší množství sněhu, místy se mohlo jednat i o sněhovou bouři," uvedl Zich. Nejvíce nasněžilo ve vyšších polohách Šumavy okolo 20 centimetrů, ale také na Strakonicku a Blatensku. „Nepříjemná byla situace na silnicích u Blatné, kde napadlo okolo 15 centimetrů. Jednalo se ale pouze o lokální záležitost," uvedl Zich s tím, že v noci řešili problém s popadanými stromy na silnici III.třídy v Myšticích na Strakonicku. „Silnice je ale nyní průjezdná bez problémů," dodal.

Během noci byly v terénu všechny silničářské vozy. „Na Lipensku napadlo asi pět centimetrů, na Táborsku zhruba dva. Na Prachaticku mezi 10 až 15 centimetry," uvedl Zich. Krajský dispečink SÚS nemá podle něj hlášené žádné nehody nebo uzavírky.

Silnice v Karlovarském kraji jsou po sněžení opatrně sjízdné

Silnice v Karlovarském kraji jsou po nočním sněžení mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu. Od večera napadly asi dva centimetry sněhu a teploty klesly pod bod mrazu. Zbytky sněhu tak mohou hlavně na silnicích nižších tříd namrzat. Řidiči by tak měli být opatrní, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Ačkoli meteorologové předpovídali až 20 centimetrů nového sněhu, sněžení v Karlovarském kraji bylo podstatně slabší a skončilo už v noci. Silničáři tak měli čas silnice na změnu počasí připravit a nový sníh ze silnic odstranit.

Zatímco hlavní tahy, včetně silnice I/25 přes Boží Dar do Německa, jsou holé a mokré, nebezpečné mohou být spíše vedlejší silnice ve vyšších polohách, kde zůstávají zbytky sněhu.

Na silnicích Plzeňského kraje je většinou rozbředlý sníh

Po dalším sněžení leží na silnicích v Plzeňském kraji většinou rozbředlá vrstva sněhu, na vozovkách vyšších tříd se drží uježděný sníh. Silničáři jsou v terénu a stahují sněhovou břečku a sypou sinice solí nebo drtí, řidiči ale musejí po celém kraji věnovat jízdě zvýšenou pozornost. Se sněhovými přeháňkami nebo i trvalejším sněžením musejí počítat i na dálnici D5 od Tachovska po Rokycansko, informuje Ředitelství silnic a dálnic.

Sněžení také snižuje viditelnost. Vrstva ujetého sněhu je na silnicích nižších tříd na Šumavě, ve vyšších polohách Domažlicka, Tachovska i severního Plzeňska. Na Plzeňsku či v nižších polohách Klatovska jsou hlavní tahy převážně holé a mokré, v ostatních částech kraje s vrstvou rozbředlého sněhu. Komunikace druhých a třetích tříd jsou se sněhovou břečkou nebo uježděným sněhem.

Na Pelhřimovsku ráno sněží, silnice jsou s opatrností sjízdné

Sněhové a dešťové přeháňky a místy mlha dnes ráno komplikují dopravu na Vysočině. Sněhové přeháňky se vyskytují na Pelhřimovsku. Všechny silnice v kraji jsou podle silničářů se zvýšenou opatrností sjízdné. Na Pelhřimovsku havaroval kamion, u Větrného Jeníkova na Jihlavsku se srazil osobní automobil s autobusem.

„Teploty se v noci pohybovaly kolem nuly, silnice proto udržovalo preventivně po celou noc ve sjízdném stavu 53 sypačů," řekl Jakub Krejčí z dispečinku krajských silničářů. Mokrý sníh začal na Pelhřimovsku padat kolem 20:00, napadlo kolem dvou centimetrů. Na vozovkách tam leží vrstva mokrého rozbředlého sněhu, dohlednost je vlivem srážek snížená. Silnice na ostatním území kraje jsou převážně holé, mokré a sjízdné bez omezení.

U Božejova na Pelhřimovsku sjel krátce před 03:00 pravděpodobně kvůli kluzké vozovce do příkopu kamion. Kolem 05:30 narazil osobní automobil do stojícího autobusu poblíž Kalhova na Jihlavsku. „Dva lidé v autě utrpěli lehčí zranění," řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Během dne bude na Vysočině převážně zataženo, na většině území se může objevit občasné sněžení, na východě kraje budou zpočátku ještě i srážky smíšené. Večer se lokálně může objevit náledí. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem nuly. Mírný severní a během dne čerstvý severozápadní vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti až 55 kilometrů v hodině.

Sníh komplikuje dopravu v Ústeckém kraji

Nový sníh komplikuje dopravu v Ústeckém kraji. S obtíženi jsou sjízdné některé silnice na Děčínsku. Několik silnic nižších tříd především na Mostecku je uzavřených, vyplývá z informací silničářů.

Čtěte také: Nehoda u Libouchce uzavřela silnici na Děčín. Jeden člověk zahynul

K mimořádné opatrnosti nabádají silničáři na dálnici D8. Úsek od Ústí nad Labem po státní hranice s Německem byl v pondělí večer kvůli přívalům sněhu uzavřen. Na D8 leží zbytky sněhu. Obdobné je to i na rychlostní silnici R 63, která na D8 na Ústecku navazuje. Problémy jsou i na silnici I/8, která je jednou z objízdných tras nedokončeného úseku D8 před České středohoří. Silničáři doporučují řidičům kamionů, aby využili jinou trasu. „Toto doporučení je i na informačních tabulích na dálnici D8, jinak hrozí znovu ucpání a zneprůjezdnění této komunikace," informuje policie.

Potíže mají řidiči také na R6, kde místy hrozí ledovka. V okolí Varnsdorfu a Rumburku na Děčínsku se tvoří sněhové jazyky, i tady silnice namrzají. Kvůli přívalům sněhu je uzavřeno několik místních komunikací na pomezí Teplicka a Mostecka v okolí přehrady Fláje. Dopravu na silnici I/30 v Ústí nad Labem komplikuje nehoda kamionu a osobního vozu. Havárie se obešla bez zranění, jeden jízdní pruh velmi frekventované silnice je neprůjezdný, tvoří se kolony.

Pro nákladní dopravu je v Libereckém kraji uzavřená silnice

Pro nákladní dopravu je uzavřená silnice III. třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku na Raspenavu.

Sněžení v Libereckém kraji v průběhu noci ustalo a hlavní tahy jsou po ošetření převážně mokré, a to včetně silnice 10 na Harrachov. 

Na silnicích nižších tříd, zejména v horských oblastech, jsou zbytky nebo ujetá vrstva sněhu. „Místy se tvoří závěje," uvedl dispečer zimní údržby z Českolipska.

Teploty jsou ráno od nuly do minus pěti stupňů Celsia. Meteorologové očekávají přes den občasné sněžení, odpoledne a večer budou srážky ustávat a oblačnost se protrhávat. Nejvyšší denní teploty budou od nuly do tří stupňů, na horách zůstanou pod bodem mrazu. Večer se může tvořit náledí.

Dopravu ve Zlínském kraji dnes ráno místy komplikují mlhy

Dopravu ve Zlínském kraji dnes ráno místy komplikují mlhy. Podle informací Ředitelství silnic a dálnic ČR na ně motoristé mohou narazit zejména na Vsetínsku a na Uherskohradišťsku. Viditelnost navíc snižují dešťové přeháňky a mrholení. Silnice v kraji jsou většinou holé a mokré.

V kraji je oblačno až zataženo, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala od nuly do plus čtyřech stupňů Celsia. Podle meteorologů odpoledne stoupne nejvýše na plus pět stupňů. Podle předpovědi bude déšť během dne přecházet v polohách nad 600 metrů nad mořem a později i nad 300 metrů nad mořem ve sněžení. V nížinách by měl jen místy padat déšť se sněhem.

Slabě sněžit by mělo ještě v noci na středu. Na středu meteorologové očekávají již jen srážky občasné, v polohách nad 600 metrů nad mořem sněhové. Pršet a ve vyšších polohách sněžit by ale mělo opět ve čtvrtek. Noční teploty se po oba dny budou pohybovat kolem bodu mrazu, přes den by mělo být nejvýše plus sedm stupňů Celsia.

Autor: ČTK

1.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
11

Alkohol nezletilým prodali v 16 brněnských obchodech, zjistili inspektoři

Podporujete, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti?
1 33

Jak to vidí Petr Koděra: Konečně se do sebe opřeli

Rozhovor s Novotnou? Zdvořilost, šarm a jasné názory

Jemná, zdvořilá a distingovaná dáma. Tak působila Jana Novotná letos na jaře, když poskytla rozhovor několika médiím včetně Deníku. Novináře přivítala svým typickým úsměvem a v elegantním krátkém sestřihu.

Slovenský talent Jozef Karika láká do temných hvozdů

Po Strachu přichází Trhlina. Nakladatelství Argo pokračuje ve vydávání knih mimořádného slovenského talentu Jozefa Kariky a po loňském hororu Strach servíruje další šílenstvím prodchnuté dobrodružství ze slovenských hor. Na Strach navíc kniha přímo navazuje. Nikoli však tak, jak by si mohl čtenář myslet.  

Blázni, nebo hrdinové? Názory mladých Japonců na piloty kamikaze se různí

Za druhé světové války tisíce japonských dobrovolníků narukovaly k pilotům kamikaze. Ti se pak s letadly plnými výbušnin vrhali střemhlav na spojenecké lodě. Současná anketa britské stanice BBC ukazuje, že díky vlivu nacionalistů se sebevražední letci v očích nové generace opět stávají hrdiny.

Opravdu nejde o vtip: londýnské autobusy by mohly jezdit na kávu

Americká stanice CNN přišla se zdánlivě úsměvnou zprávou. Známé dvoupatrové autobusy v Londýně možná už brzy budou jezdit na nové biopalivo, jehož základní složkou je kávový olej.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT