Končím. Loď je úplně zničená a my také. Dostali jsme zabrat,“ řekl včera Oldřich Karásek v telefonickém rozhovoru z hotelu v přístavu Port Sudan v Súdánu, kam na vraku doplul od břehů Saúdské Arábie. Tanker srazil loď v noci ze čtvrtého na pátého dubna asi stopadesát kilometrů od přístavu Jiddah. Plachetnici úplně zničil. Tříčlenná posádka se po týdnu na vraku dostala k břehům Súdánu.

„Byl to otřesný zážitek. Silné šrouby se ohnuly jako preclík, vysypal se motor a jen na ráno jsme se asi dvě stě padesát kilometrů ploužili do přístavu,“ popsal kritickou situaci Karásek. Jak se to mohlo stát se dnes jen domýšlí. „Posádka tankeru volila asi menší zlo, protože v tu chvíli se tam vyskytlo několik lodí. Tanker jede padesát kilometrů v hodině a má dvacet kilometrů dlouhou brzdnou dráhu. Nic jiného asi dělat nemohl,“ míní Karásek.

Podle mořeplavce Ivana Orla z Prahy, který plul kolem světa na dřevěném trojstěžníku Victoria, je vůbec zázrak, že posádka přežila. „Takové srážky bývají osudové. Ta oblast je nebezpečná, je tam velký provoz. Proto jsme kdysi jeli jinudy,“ uvedl Orel.

Cestu kolem světa na plachetnici zvládly zatím jen čtyři české posádky. Žádná ale zatím neplula Suezským průplavem mezi Rudým a Středozemním moři. Rudé moře však Karáskovy plány zhatilo. Oprava lodi by stála stovky tisíc korun. Mořeplavec pomoc svých přátel odmítl.

„Peníze jsou potřeba na jiné věci, toto je moje osobní věc,“ řekl.

Mořeplavec: ztroskotal jsem, končím

Do roku 1968 se věnoval Oldřich Karásek intenzivně horolezectví. Když se vracel z Francie přes Monte Carlo, uviděl námořní jachtu. Chytlo ho to u srdce. Od té doby brázdil mořské hladiny celého světa. Pětatřicet let. Konec jeho vášně ale přišel nečekaně před pár dny na cestě kolem světa. Asi to chtěl osud. A čtyřiasedmdesátiletý mořský vlk v něj věří.

„Nemůžu přijmout pomoc druhých. Ani to nechci. Prodávám loď a letím domů. Na světě jsou přece důležitější věci,“ řekl v telefonickém rozhovoru Karásek, když ztroskotal v Rudém moři u břehů Saúdské Arábie. Chybělo mu posledních tisíc kilometrů do Turecka. Dokončil by plavbu kolem světa.

Jako třetí nejstarší námořník na Zemi. Poškozenou loď ale prodává, potřebuje peníze na letenku.

Sen už skonči

Proplul téměř celý svět. Zažil bouře na moři. Zná téměř všechny země světa. Přesto má nejraději Moravu. Mořeplavci Oldřichu Karáskovi se jeho životní sen začal plnit roku šedesát osm. Od té doby přeplul desetkrát Atlantik, dvakrát Tichý oceán, jako jeden z prvních také Severní moře. Počátkem října loňského roku se rozhodl dokončit svoji cestu kolem světa. „Začali jsme v roce 2003 v Portugalsku a dopluli jsme přes Karibik, Galapágy, Bora Bora až do Malajsie,“ vzpomínal.

Karáskova devět metrů dlouhá plachetnice čekala na svého námořníka a jeho doprovod v Malajském přístavu u hlavního města Kuala Lumpur. „Malajsie je bohatá země, kupodivu jsme tam měli stání levnější než v Evropě. V Anglii bychom za jeden den v přístavu zaplatili dvanáct set korun,“ počítal mořeplavec.

Zbývalo posledních šest tisíc mil. „Z Malajsie to bylo do Thajska, Indického oceánu, Ománu. Cíl je v Turecku,“ plánoval ještě před plavbou. Oldřich Karásek je nejstarším jihomoravským mořeplavcem. Dříve úředník svému koníčku doslova propadl. Na nedostatek peněz se nevymlouvá. „Kde je vůle, tam je i cesta,“ nezapomene nikdy dodat. S tímto heslem brázdil svět.

Světem za důchod

Své výlety si ale platil jen z důchodu. „Sháněli jsme sponzory, ale nepovedlo se. Od té doby jsme se nepokoušeli,“ vzkázal námořník. Plavba prý není drahá. Na svůj půlroční výlet si šetřil z osmi tisíc důchodu. „Drahé jsou ale letenky, když se musí plavba přerušit,“ přiznává Karásek. Cestou kolem zeměkoule jej doprovázela jeho bývalá přítelkyně Karin Pavlosková. I když byl mezi ním a jednatřicetiletou lékařkou velký věkový rozdíl, cesta kolem světaje spojila. Poslední etapu ale musel dokončit Oldřich Karásek sám. Karin se chtěla usadit, mořský vlk chtěl plout. Možná osud zasáhl včas a Oldřich Karásek vymění vlnobití za jižní Moravu.„Dá se žít.Kde je vůle…“říkává přece.