Bylo to nečekané. I když se o jakési recesi šeptalo v zákulisí, s tímhle nikdo nepočítal. Když v Mostě skončila tisková konference s premiérem Bohuslavem Sobotkou, vydal se k němu přes hloučky politiků a novinářů primátor Mostu Jan Paparega. V ruce nesl červený dynamit s velkým budíkem. Byla to maketa.

Neobvyklý dar, který Sobotka přijal s úsměvem, souvisel s čekáním na rozhodnutí o limitech těžby uhlí na Mostecku. Budík ukazuje nárůst nezaměstnaných v případě útlumu těžby. „Krizový scénář není připraven," řekl primátor Mosteckému deníku po předání. Scénář na řešení vyšší nezaměstnanosti by měla připravit vláda, pokud limity těžby zachová a šachta ČSA se postupně zavře. Dar potvrzuje, že je to výbušné téma.

Slavný seriál Tom a Jerry.

Slavný seriál Tom a Jerry je o sporech a honičkách mezi kocourem a myší, ve kterých oba hrdinové neváhají použít dynamit a náramně se u toho baví. Zdroj: youtube.com

Premiér při pondělní návštěvě Ústeckého kraje zopakoval, že osobně je pro takovou variantu, která nebude znamenat bourání lidských obydlí. Kdy vláda o limitech rozhodne, neupřesnil.

Otázka pro premiéra Bohuslava Sobotku

Rozhodne vláda na výjezdním zasedání v Ústeckém kraji, které se koná na podzim, definitivně o limitech těžby na Dolech Bílina a ČSA?
Myslím si, že se to může stát, i nemusí. Můžeme se tím zabývat na výjezdním zasedání, zrovna tak je možné, že vláda rozhodnutí přijme předtím nebo potom. Byl bych ale velmi nerad, kdyby se téma výjezdního zasedání redukovalo pouze na otázku prolomení nebo neprolomení limitů. Prolomení limitů na Dole Bílina podle mého názoru nepředstavuje sociální nebo ekonomické problémy. V Ústeckém kraji jsou ale mnohem výraznější problémy. Jedná se o udržení zaměstnanosti, zejména na Mostecku, velké množství sociálně vyloučených lokalit, máme tady také problém s dočasným odumíráním lesních porostů, které byly vysazeny v 90. letech v Krušných horách.