Byl to divný pocit, nedělní jízda motorkářů z Mělníka vůbec nebyla radostná jako jindy. Naopak, příznivci rychlých motocyklů se rozhodly uctít tragickou smrt Michala Minky, jednatřicetiletého otce dvou dětí.

O jeho záhadném zmizení jsme vás informovali již minulý týden. Jako první jsme pak uvedli, že policie o pět dnů později našla jeho bezvládné tělo ležet u potoka. Poblíž Medonos vyletěl ze silnice a narazil do stromu. Motorka skončila v bahně na dně koryta potoku.

Až po dlouhých hodinách policie potvrdila, že se jedná o ztraceného Michala Minku.

Vyjížďku, při které chtěli motorkáři zapálit svíčky v místě nehody nebo kdekoli na trase, začali motorkáři narychlo svolávat na internetové diskuzi. Stoprocentní účast před tím potvrdilo sto dvacet zájemců se silnými stroji. Nakonec se jich zúčastnilo přes dvě stě.

Na vyhlášenou motorkářskou trasu vyrazili milovníci jedné stopy v dlouhé koloně spanilé jízdy, kterou pojmenovali Svíce nejen pro Michala.
Nedělní spanilá jízda, kterou motorkáři nazvali Svíce pro Michala, začala v Mělníku. Po trase do Litoměřic kvůli bezpečnosti stálo mnoho policejních hlídek a situaci monitoroval vrtulník.

Motorkáři chtěli nejprve zastavit na místě tragédie, nakonec ale za cíl zvolili Litoměřice, kde nedaleko Michal Minka žil. V jednom z místních kostelů se pak pomodlili a zapálili svíčky.

„Navštívili jsme také pravoslavný kostel sv.Václava v Litoměřicích, kde proběhla bohoslužba za všechny zemřelé motorkáře a kamarády,“ řekl Deníku jeden z organizátorů jízdy Tomáš Langer.

„Naše jízda je také trošku o tom, že i motorkáři jsou lidi, kteří přemýšlejí a chtějí se vrátit domů k rodině. Samozřejmě, že je také mezi námi spoustu riskujících jezdců, ale ti musejí pochopit, že nejsou na silnici sami a že pád z motorky znamená vždy problém,“ apeluje Tomáš Langer.

Podobný názor má i motorkářka, která se našemu reportérovi představila jako Blanka. „Teď jsem přijela uctít památku zemřelých kamarádů – ať šlo o motorkáře nebo o řidiče aut. Dnes jsme ukázali, že umíme jezdit slušně. Souhlasím, že i mezi námi se najdou občas lidé, kteří si chtějí neustále něco dokazovat a adrenalin je jejich kamarád. Pak to ovšem nedopadá dobře,“ konstatovala Blanka.

„Trošku mi vadí, že se od nás distancovala rodina Michala Minky. Vždyť oni nás v první řadě požádali o pomoc po zmizelém Michalovi a my jsme ho tam našli. Ale je to jejich rozhodnutí a my ho respektujeme,“ tvrdí Langer.

Michalovi Minkovi bylo 31 let, byl otcem dvou dětí. Jeden z jeho kamarádů ho našel v neděli 13. července mrtvého u Medonos na Mělnicku. Michal Minka byl pohřešovaný byl od úterý a kromě policie a rodiny ho hledali i kamarádi. Motocyklista havaroval v pravotočivé zatáčce na silnici první třídy I/9 mezi Liběchovem a Dubou.

Pavel Svačina, Viktor Janovský, Ivo Chrástecký, Karel Pech