O Češích se říká, že mají velký smysl pro humor. Současné demonstrace proti premiéru Andreji Babišovi a Marii Benešové jsou pak zářným příkladem české tvořivosti. Během posledních týdnů jsme tak mohli zahlédnout celou škálu různých originálních nápisů. 

Lidé si často vzali na paškál údajný Babišův střet zájmů či Babiše samotného. V Brně jsme mohli vidět například nápisy jako „Brno, Praha celá zem, Stbáka vyženem“ nebo „ANO, lžu a kradu, Babiš“ nebo „STBáky a lháře zavřít do žaláře“, případně „Bureši i s čepicí, maž na trestnou lavici! Objevil se i transparent „Pro Bureše basa, pro naši zem spása, „Stydím se za premiéra zloděje, vězení je však naděje" nebo "Jedeme až z Rapotína, nalej už čistého vína."

Tisíce lidí zaplnily i Václavské náměstí v Praze: 

My chceme motýle

Velkou pozornost v minulém týdnu vyvolal Babišův nedávný výrok „My chceme znovu motýle”, který předseda vlády pronesl na výroční schůzi Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Jeho výrok pak následně koloval po sociálních sítích. I proto byly k vidění i transparenty typu "Motýle a včele chtějí Bureše v cele". 

Objevovaly různé slovní hříčky typu „Už nás neBabiš" či  „Slovácko ťa Súdí". V Ústí lidé vzpomněli na Babišovu kampaň a rozdávání koblih "Ústecká kavárna připomíná, že koblih se projedly spousty, teď je nám líto Saturnina, že musí házet tousty," stálo na jednom z transparentů.

Lidé ale ani nešetřili ani vtípky na novou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou. Terčem vtipů se stal i prezident Miloš Zeman, a tak během některých protestů vlály rudé trenky.

Demonstrace ve stovkách měst a obcí Česka se konaly již 28. května. V Praze se poslední protest konal v úterý 4. června na Václavském náměstí. Podle organizátorů šlo o největší demonstraci od roku 1989, kdy se zde sešlo odhadem až 120 tisíc lidí. Další protest v hlavním městě se má konat 23. června na Letné.