Řada zastupitelů, koaličních i opozičních, se dnes vyjádřila, že jim v podstatě kumulace funkcí nevadí, pokud je někdo dělá dobře. Například Jan Horník (STAN), který je sám starostou i senátorem, řekl, že mu kumulace funkcí nevadí.

Jana Vildumetzová.
Vildumetzová zůstává šéfkou asociace krajů. Setrvání v dalších funkcích zváží

„Ale měla by si rozmyslet dávat před volbami sliby,“ poukázal na to, že Mračková Vildumetzová několikrát právě tento jev odsuzovala. Činila tak i v době, kdy ve stejných dvou funkcích byl hejtman Josef Novotný (ČSSD).

Absurdní divadlo

Po sérii pochvalných vystoupení na adresu Mračkové Vildumetzové, a to i z řad veřejnosti, opoziční zastupitel Jiří Klsák uvedl, že mu dnešní projednávání bodu týkajícího se hejtmanky připadalo jako dopředu připravené. „A velmi mi to připomínalo minulost a tak trochu absurdní divadlo,“ řekl Klsák (KOA).

Podle usnesení, které předložila sama hejtmanka a které dnes schválilo 33 ze 45 zastupitelů kraje, se také rozšíří počet statutárních náměstků hejtmanky z jednoho na dva. Tím druhým bude Petr Kubis (ANO).

Zároveň, pokud parlament přijme zákon o tom, že při kumulaci funkcí budou poslanci, ministři a senátoři dostávat jen 40 procent platu za druhou uvolněnou funkci, stane se Mračková Vildumetzová opět uvolněnou hejtmankou a bude se řídit právě tímto zákonem.

Andrej Babiš.
Babiš je ve střetu zájmů, rozhodl EP. Vyzval k zastavení dotací pro Agrofert