„Ze začátku jsem knížku četl s mámou, protože se mi to zdálo náročné. Ale pak mě to chytlo a za jeden večer jsem příběh dočetl. Doporučil bych ho všem dětem, které mají rády dobrodružství, napětí a vymyšlené světy jako já.“

Sedmiletý Riško Čambor se takto svěřil se svým čtenářským zážitkem nad knihou Safíroví ledňáčci. Nikoliv novinářům, ale ve vlastní recenzi, kterou zveřejnil na webu projektu Mravenčí chůva. Ten také odkazuje na dětskou literaturu, konkrétně dílo Daisy Mrázkové Písně mravenčí chůvy.

Děti a knihy.
Kdo čte, uspěje. Rodiče vliv knih ale podceňují

„Hledaly jsme název, který by propojil kvalitního českého autora, péči o dětskou duši a přírodu,“ řekla Deníku Julie Dominika Zemanová, která s Marií Podvalovou před rokem a půl spustila tento čtenářský start up. Kromě dětských recenzí seznamují zájemce s novými knižními tituly pro děti, které lze vybírat podle orientačních štítků na záložce. A pro každý prázdninový týden nabízejí jedno téma, na něž se rodiče s potomky mohou soustředit, nejen čtenářsky, ale i zážitkově.

Oblíbený žánr dětí? Fantasy

Námětem tak jsou batohy, deštníky nebo jeskyně. Aktuálně se malí čtenáři mohou zaměřit na díla, kde se objevují stopy. „Určitě by je mohla zaujmout knížka Lyžníci z Plískanic norského autora Bjorna R. Lieho,“ říká Zemanová.

A co děti baví nejvíc? „Líbí se jim třeba Fotbaláci, kde se snoubí detektivní zápletka se sportem a prvními láskami. Oblíbený je žánr fantasy, například komiks Amulet,“ prozrazuje.

Čtení malým dětem v předškolním věku usnadňuje mluvení. Vědci prokázali, že taková četba ovlivňuje dětský mozek, kde se stimulují oblasti účastnící se na kontrole chápavosti a fantazie.
Předčítání malým dětem stimuluje mozek, prokázali vědci

V době herních konzolí, mobilů a tabletů je podle ní důležitou bránou do literárního světa předčítání knih rodiči. „Je to nejenom velká společná radost, pocit spiklenectví nad sdíleným příběhem, ale také impuls k celoživotnímu vztahu k literatuře,“ míní Julie Dominika Zemanová. Navíc výzkumy dokládají, že skutečný požitek ze samostatného čtení se dostavuje až ve dvanácti letech.