Nemrzlo jen na horách, mráz byl i v níže položených místech, například ve Velkém Chvojnu na Ústecku bylo minus 16,5 stupně a dosavadní rekord z roku 2015 tam byl překonán o deset stupňů. Řekli to dnes pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu.

Rekordy padaly zejména v místech s jasnou oblohou a sněhovou pokrývkou, kde šly teploty rychleji dolů. V nadcházejících dnech by sice měl být mráz v noci o něco menší, ale další teplotní rekordy nelze vyloučit, uvedli meteorologové.

V noci na dnešek mezi stanicemi s delší tradicí měření bylo nejchladněji v Žatci, a to minus 13,4 stupně, dosavadní minimum bylo minus deset stupňů z roku 1964. Naopak "nejtepleji" bylo v Brně Žabovřeskách, kde meteorologové naměřili minus 6,3 stupně, i tak byl ale překonán dosavadní rekord z roku 1999 minus 3,9 stupně.

"Nebylo ale překonané žádné měsíční minimum pro březen, protože takové nízké teploty jsou obvyklé na začátku března," uvedla meteoroložka. Minimum pro celý březen je 38,1 stupně na Kvildě Perle.

V porovnání s nocí na neděli ale teplotních rekordů přibylo. V neděli ráno padly na 35 stanicích a stejně jako dnes bylo nejchladněji na Labské boudě, kde teploměr v neděli po ránu ukázal minus 15,9 stupně Celsia.