Přestože od skončení druhé světové války uplynulo více než šedesát let, v České republice se stále nacházejí nepohřbené ostatky německých vojáků. K místům, kde by mohly konečně najít svůj klid patří i Cheb. Proti tomu se ale bouří hlavně zástupci KSČM.
„Každý soudný člověk souhlasí s tím, aby se ty hroby, které jsou pro ně v našem regionu od konce války, označily slušnou cedulkou nebo památníkem s uvedením povinných údajů. Ale dovážet sem zetlelé ostatky z daleka? Děkujeme, nechceme,“ vyjádřil se Stanislav Strmeň z Chebu, krajský zastupitel za KSČM.

Podle něj rada města Chebu už učinila některé kroky, které jí údajně nepřísluší.
Jeho stranický kolega Václav Černý dokonce navrhl veřejné referendum.
„O takové záležitosti by neměla rozhodovat pouze rada a možná ani zastupitelstvo. Budu navrhovat a podporovat místní referendum,“ sdělil .
O vyjádření k celému problému jsme proto požádali místostarostu Chebu Michala Pospíšila, který byl u většiny jednání s Lidovým spolkem pro německé válečné hroby.

„Spolek město požádal o plochu 1,5 hektaru, kde by chtěl pietně uložit zhruba sedm tisíc mrtvých,“ informoval Pospíšil. Ostatky jsou uložené ve schránkách 40 x 60 centimetrů. Jeden kamenný kříž pak označuje ostatky osmi padlých. Vojenský hřbitov by pak měl standardní podobu pohřebišť známých z východních i západních bojišť.
„Na posledním jednání rady nás zástupce spolku seznámil právě s tím, jak vypadají hřbitovy v Rusku, Polsku nebo Maďarsku. V žádném případě se nejedná o propagaci nacismu,“ zdůraznil Pospíšil.

Rada ani podle něj o ničem nerozhodla. Hřbitov by navíc neměl sloužit pro uložení pouze německých vojáků, ale pro padlé z obou světových válek, čemuž se německý spolek nebrání.
„Nechápu to. S německými padlými se dokázali vyrovnat v Polsku i Rusku, kde německá armáda napáchala hrozná zvěrstva. Netuším, proč to nejde u nás v Chebu,“ poznamenal místostarosta. Navíc za okolností, že řada československých vojáků je pohřbena i v sousedním Německu.
„Možná by bylo dobré ukázat Němcům na příkladu hřbitova, že my jsme se dokázali s minulostí vyrovnat. Oni by pak měli prokázat stejnou ochotu při jednání,“ reagoval Pospíšil na návrh Václava Černého.

Navíc prostor, na kterém by mohl vojenský hřbitov stát, je v současné době zanedbaný a město na jeho opravu nemá, a asi ještě dlouho mít nebude dostatek finančních prostředků.

Vyjádření Stanislava Strmeně, krajského zastupitele za KSČM najdete zde:

Vyjádření Václava Černého, najdete zde: