„Podle přivolaného soudního lékaře se jednalo o muže ve věku okolo padesáti let. Dobu úmrtí předběžně stanovil na dva až tři roky. Přesnou příčinu i dobu úmrtí muže určí až nařízená soudní pitva,“ uvedl okresní policejní mluvčí v Novém Jičíně Zbyněk Tomšík.

Podle sousedů by se mělo jednat o Františka Konvičku, kterému by dnes mohlo být 62 let. Z bytu prý nevyšel možná až dvanáct let. „Nájemníka přízemního bytu jsem neviděl od roku devadesát pět. Byl to silný alkoholik, kamarádil s bezdomovci. Usnul i před domem s nohami na chodníku, hlavu měl přitom pod zaparkovaným autem. Poštu mu házeli do krabice od bot u dveří bytu,“ sdělil Jan Šťastný ze sousedícího domu. Jeho tvrzení o delší nepřítomnosti nájemníka potvrdil i muž žijící nad bytem s nalezenou mrtvolou. „Franta byl zedník, ale pak nemohl moc na nohy. Když jsem šel kolem jeho bytu, tak mi třeba řekl, ať mu koupím borovičku. Pak jsem se dozvěděl, že jede asi k svoji dceři někde do Frýdku. To je tak patnáct roků zpátky,“ uvedl muž, kterého prý nenapadlo, že by jeho soused mohl být několik let mrtvý. „Necítil jsem žádný zápach, jen někdy tu lítaly masařky,“ dodal muž bydlící v domě kde, se vyskytovaly lidské ostatky.

Fakt, že mrtvola v bytě ležela několik let, nevylučují ani kriminalisté. „V bytě byla korespondence a noviny z roku devadesát pět,“ doplnil okresní policejní mluvčí. Podle souseda Šťastného má nelezený muž skutečně dceru. „Žije v místním sídlišti Loučka. Ale před lety se s otcem pohádala na zahradě. Vyčetla mu, že pije a vede nezřízený život. To je moc let zpátky a od té doby za ním nechodila,“ doplnil soused, který nyní čeká na postup radnice ohledně bytu.
O byt, ve kterém roky ležela mrtvola muže, má zájem předseda Sdružení vlastníků domu Miroslav David bydlící naproti zapečetěného bytu. Ten však včera nebyl k zastižení. „Žije s manželkou a dítětem v jednopokojovém bytě a o odkup bytu již dvakrát písemně žádal bytový podnik. Doufám, že město nebude řešit prodej bytu obálkovou metodou. Tedy prodá byt nejvyšší nabídce z řad veřejnosti. Byt by mělo město přednostně nabídnout stávajícím nájemníkům v domě,“ myslí si Šťastný, který je zároveň i předsedou Sdružení novojičínských podnikatelů. „Vyslovuji pochybnost nad čistotou prodeje bytu a divím se úřednímu šimlu, že mu nescházelo za přízemní byt nájemné za tolik let,“ dodal Šťastný.

Ředitel Bytového podniku města Miloslav Holiš potvrdil, že nájemné z přízemního bytu na ulici Msgr. Šrámka číslo 29 nikdo nehradil řadu let. „Asi tak od roku devadesát tři. Na byt byla řadu let uvalena exekuce, která se podařila až po mém nástupu v roce dva tisíce pět dotáhnout dokonce. Až případ uzavře policie, v bytě se uklidí a nabídne se k prodeji. Způsob určí radnice,“ uvedl ředitel bytového podniku. „Budeme postupovat standardním způsobem. Žádost o odkup bytu od pana Davida jsme neviděl, zatím nebylo nic takového v jednání,“ uzavřel starosta Nového Jičína Ivan Týle.