Tělo padlého českého vojáka armáda připravuje na středeční transport do Česka. Nebyl příslušníkem speciálních sil, byl členem jednotky, která 601. skupině speciálních sil pomáhá.

K útoku došlo v pondělí okolo půl dvanácté dopoledne našeho času. Jednalo se o afghánského vojáka, který ale nebyl z jednotky, kterou Češi na základně cvičili. Šlo o insidera.

Měla by Česká republika stáhnout své vojáky z Afghánistánu? Hlasujte v anketě pod článkem

"Část naší jednotky vykonávala rutinní činnost na základně, jela převzít materiál pro dostavbu základny. Po převzetí se vydala zpátky ke své základně, kde bydlí. Při návratu na základnu byla vedena střelba," popsal situaci Opata. Vojáci podle něj reagovali podle stanovených pravidel. Bezprostředně po útoku české bezpečností síly útočníka zastavily a zajaly. Případ nyní vyšetřují afghánské složky.

Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty útočník necílil primárně na české vojáky, ale na příslušníky koaličních sil. Armáda pracuje s možností, že byl spojen s Tálibánem, druhou možností je, že útočil ze svých pohnutek.

K hádce nedošlo

Šéf Ředitelství speciálních sil Pavel Kolář řekl, že byl útočníkem muž v afghánské uniformě. Čeští vojáci s útočníkem nepřišli do žádného kontaktu, Kolář tak vyvrátil informace zahraničních médií, že střetu předcházela hádka mezi napadenými a střelcem. Vojáci byli vystrojeni balistickou ochranou, tedy neprůstřelnou vestou a helmou, jeli v automobilu, který není "nijak zvlášť pancéřovaný". Jeden seděl na korbě. 

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška zemřel kynolog, který vezl na korbě toyoty svého psa. Na misi se speciálními silami byl dlouhodobě připravován. Podle zjištění ČTK byl Procházka z Centra vojenské kynologie Chotyně. Podle Koláře se podobné útoky tzv. insiderů stávají dle statistiky asi desetkrát do roka. Vojáci speciálních sil jsou na západě Afghánistánu od začátku léta, jejich mise bude trvat šest měsíců.

Jeden z vojáků je po operaci

Dva zranění vojáci jsou mimo ohrožení života. Jeden bude dnes propuštěn z nemocnice, druhý byl zraněn střepinou a je po operaci ve stabilizovaném stavu a komunikuje.

Podle Opaty se nyní armáda bude zabývat posuzováním postupu výcviku afghánských ozbrojených sil. Zdůraznil, že mentoring je nejkomplikovanější práce, kterou provádí výhradně speciální síly, které jsou nejlépe cvičenou jednotkou. Mentor se musí soustředit na svou činnost, kvůli ochraně ho vždy doprovází tzv. guardian angels. V balistice a technických prostředcích už není podle Opaty kam se posunout. "Jsme na sto procentech," řekl.

Na základně Šindánd v afghánské provincii Herát má česká armáda jednotku speciálních sil. Jsou v ní i odborníci z dalších oblastí armády, řekl Opata.

Podle Metnara jednotky z Afghánistánu neodchází, mise pokračuje. "Je tam 39 zemí, tak to i zůstane," dodal. Situaci probírá denně s náčelníkem generálního štábu. Bude ji řešit i s premiérem, který v pondělí uvedl, že chce s Metnarem probrat opatření, která by mohla útokům na české vojáky zabránit.

Rotného Tomáše Procházku povýší ministr obrany in memoriam na štábního praporčíka. Řekl to mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Dá se očekávat, že obdrží i některé z resortních vyznamenání. Státní vyznamenání k letošnímu 28. říjnu pravděpodobně vzhledem k časové blízkosti slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě neobdrží. Podle Hradu by byla pro rodinné příslušníky jejich účast tak krátce po tragické události mimořádně těžká.

Rotný Tomáš Procházka.Zdroj: Facebook Tomáše Procházky

Rotný Tomáš Procházka. Foto: Facebook Tomáše Procházky

Soustrast rodině padlého vojáky dnes přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vyjádřil prezident Miloš Zeman. Zároveň vyjádřil podporu českým vojákům. "Tito stateční bojují za nás za všechny," citoval slova prezidenta Ovčáček. Dodal, že účast českých vojáků na misi v Afghánistánu má mimořádnou a jasnou podporu Zemana, v žádném případě by se neměli stahovat.

Pět českých vojáků bylo v Afghánistánu zraněno minulý týden. Atentátníci tehdy zaútočili v okolí základny Bagrám automobilem naloženým výbušninami na obrněný vůz českých vojáků. Jeden z nich byl zraněn vážně, byl dvakrát operován. Do České republiky by měl být převezen na konci tohoto týdne.

Na začátku srpna pak zahynuli v Afghánistánu při sebevražedném útoku tři čeští vojáci. Trojice zemřela během ranní pěší hlídky nedaleko základny v Bagrámu, když se v jejich blízkosti odpálil sebevražedný útočník. K útoku, při němž byli zraněni dva afghánští a jeden americký voják, se přihlásilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které podniká podobné atentáty proti členům mise NATO či afghánským bezpečnostním silám.