Mrzký člověk, bezcharakterní sudič, udavač a defraudant. Tak řada jeho současníků i pozdějších historiků hovoří o Michalu de Causis. Rodák z Německého Brodu se podle jejich názoru svým mimořádným osobním nasazením během kostnického procesu významně podepsal pod rozsudek smrti pro mistra Jana Husa.

Obraz Václava Brožíka Mistr Jan Hus před koncilem kostnickým z roku 1883 visí na čestném místě na Staroměstské radnici v Praze.
Spor o Jana Husa vyústil před 95 lety ve svár. Vatikán se tvrdě opřel do Čechů

Například publicista Jiří Buráň je autorem textu s názvem Poslal Husa na hranici rodák z Německého Brodu? V něm Michala de Causis rozhodně nešetří. „Tím největším zloduchem byl Michal de Causis, řečený Sudič, původem z Německého Brodu. Člověk s temnou minulostí, kořistník a defraudant. Svému králi Václavu IV. odcizil značnou částku,“ napsal o Michalu de Causis Buráň.

Na černé listině 

Na pomyslnou černou listinu zařadil rodáka z Německého Brodu také Jakub Malý autor vlasteneckého slovníku historického z konce 19. století. „De Causis, jinak Súdný, Michal, úhlavní nepřítel Husův, syn německého horníka z Německého Brodu, byl farářem u sv. Vojtěcha na Novém městě Pražském. Král Václav IV. jemu co domnělému znalci věcí hornických svěřil velikou sumu peněz na opravu zlatých dolů v Jílovém, ale Michal tajně s penězi těmi i s jinými, které od Husových protivníků dostal, ušel ke dvoru Římskému, kdež od papeže Jana XXIII. povýšen k důležitému úřadu prokurátora de causis fidei, odkudž i de C., český Súdný, nazván jest,“ napsal o Michalu de Causis Jakub Malý. 

Jiný názor na osobu Michala de Cauis a jeho roli v dějinách má kastelán historik Marek Hanzlík z Lipnice nad Sázavou. „Co mě zaujalo je fakt, že už v 15. století byla Evropa poměrně malá a že na tak důležitých veřejných fórech jako koncil v kostnici promlouvali rodáci z našeho kraje, kteří navíc dokázali získat posty ve vysokých službách církve,“ konstatoval Hanzlík.

Cyril a Metoděj na nástěnné malbě v Trojanském klášteře v Bulharsku
Misionáři Cyril a Metoděj: Původně se jim říkalo jinak. A nepřišli v červenci

Jak dodal, on nesoudí osobu Michala de Causis tak přísně. „Problém je v tom, že my se na dobu středověku díváme optikou člověka 21. století. Přitom lidé tehdy mysleli a uvažovali jinak. Jan Hus i Michal de Causis, byť stáli na opačné straně, sloužili své pravdě. I když samozřejmě obraceči kabátů, kteří sloužili jen svému prospěchu, existovali i tehdy,“ podotkl Hanzlík.

Historií Brodu a jeho osobností se zabývá také Jiří Svatoš z Havlíčkova Brodu. Michal de Causis  se podle Svatoše narodil někdy před rokem 1380. Byl přibližně stejně starý jako jeho budoucí oběť Jan Hus. Michalův otec byl německého původu a ve městě opakovaně zastával funkci rychtáře. Těšil se všeobecnému respektu – zvláště poté, co se v roce 1362 zavázal, že nechá v Brodě vybudovat vodovod. Mladý Michal byl zřejmě velmi talentovaný student.

Talentovaný i v jiné oblasti

I podle Jiřího Svatoše byl Michal de Causis talentovaný i v jiné oblasti. „Obnovím provoz stříbrných dolů v okolí Německého Brodu. Muž je to velice schopný a obratný v právních procesech, takže mu Češi přezdívají Michal Súdný. Proč by mu panovník neměl vyhovět?! Václav mu naivně nechává z královské pokladny vyplatit značnou sumu peněz. Zakrátko však už po Michalovi není v Čechách ani památky. Mizí i s královskými financemi. Jeho kroky míří do Říma. Zde u papežské kurie působí nejprve jako prokurátor pražských farářů, ale brzy si ho všímá tehdejší vzdoropapež Jan XXIII,“ napsal o Michalu de Causis Jiří Svatoš a dodal: „Dne 28. listopadu 1414 se už Jan Hus ocitá v zajetí. Michal de Causis ho vzápětí obviňuje v osmi bodech z proticírkevní činnosti.“

Kníže Jaromír byl v roce 1003 přepaden konkurenčním rodem Vršovců, kteří ho na vrchu Velíz svlékli a přivázali k pohanskému (Velesově) dubu (podle jiné verze přes něj nechali skákat koně)
Nejdivnější atentát českých dějin: vykastrovaný kníže našel smrt na záchodě

Michal de Causis se účastnil podle historiků i pověstného koncilu, kde nenechal na Husovi nit suchou. Dožil v poklidu v zahraničí. Když v roce 1432 umíral, Heinrich Kalteisen (1390–1465), jeden z německých odpůrců husitství, nad jeho hrobem pronesl: „Věříme, že tvoji horlivost, nezištnost a píli na tomto světě, jež mnohdy byla původcem nenávisti k Tobě, ti Bůh oplatí na věčnosti.“