Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli přípravě mistrovství světa v Liberci podal NKÚ trestní oznámení

Praha - Lži, porušování zákonů a špatné hospodaření provázely podle Nejvyššího kontrolního úřadu přípravy infrastruktury pro nadcházející mistrovství světa v lyžování v Liberci.

12.2.2009 16
SDÍLEJ:

Kateřina Neumannová s trofejemi pro mistrovství světa v Liberci.Foto: DENÍK/Petr Šimr

Úřad kontroloval peníze ze státního rozpočtu určené na výstavbu sportovišť a infrastruktury v celkové výši 1,6 miliardy korun. „Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ujišťovalo v roce 2004 vládu, že na přípravu a pořádání mistrovství světa nebudou potřeba peníze ze státního rozpočtu. Přesto v dalších letech opakovaně žádalo o jejich poskytnutí a následně i opakované navýšení. K poslednímu říjnu minulého roku šla na celou akci ze státního rozpočtu jedna miliarda a šest set milionů korun,“ prohlásil prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal.

Ministerstvo při následném přidělování dotací překračovalo schválený rozpočet a navyšovalo příspěvky Technické univerzitě Liberec, přestože ve zdůvodnění požadavků uváděla nesprávné údaje, které měly zakrýt chyby v přípravě akce. „180 milionů korun dokonce ministerstvo uvolnilo ještě před tím, než rozhodlo o udělení dotace. To znamená, že dalo příjemci peníze, aniž by pro něj určilo nějaké podmínky,“ dodal Dohnal. Ministerstvo navíc využití dotací nijak nekontrolovalo.

Výrazné pochybení objevil NKÚ také u statutárního města Liberec. „Snaha rozdělit přípravu areálů Ještěd a Vesec na jednotlivé drobnější akce znamená obcházení zákona o veřejných zakázkách. Dokonce ani zadávací řízení neodpovídalo tomuto zákonu,“ řekl Dohnal. Město také čerpalo miliony korun ze státního rozpočtu neoprávněně na úhradu prací, které vůbec provedeny nebyly. Stejného provinění se dopustila také Technická univerzita Liberec.

Kontroloři se dokonce setkali se snahou zamést po sobě stopy. „Dodatečně se až v průběhu kontroly vracely faktury a firmy je přepisovaly. Chtěly víc peněz, než kolik bylo ve smlouvách, přestože objem prací zůstal stejný. Všechno máme zdokumentované,“ uvedl Dohnal.

Kvůli závažnosti zjištěných závěrů podal NKÚ několik trestních oznámení pro podezření ze spáchání více trestných činů, například podvodu, úvěrového podvodu, porušování pravidel hospodářského styku a porušování povinností při správě cizího majetku. „Sice je vždy podáváme na neznámé pachatele, ale smlouvy podepsali konkrétní lidé. Ti jsou také odpovědní,“ prohlásil Dohnal.

Vedení města i univerzity pochybení odmítá

Liberecký primátor Jiří Kittner se vůči závěrům úřadu ohradil. „Při vší úctě NKÚ není ten, kdo rozhoduje o tom, zda-li byly veřejné zakázky v souladu se zákonem. Město si za svým postupem stojí. K dílčím pochybení v některých případech opravdu dojít mohlo. Není ovšem pravdou, že bychom ze státních peněz někomu hradili práce, které nebyly provedeny. Byly pouze provedeny později. U akce takového rozměru to ovšem není nic neobvyklého. Kontrola NKÚ totiž zahrnovala několik desítek staveb,“ reagoval Kittner. Město přesto v zákonné lhůtě proti závěrům kontroly žádnou námitku nevzneslo.

Podobně se vyjádřili také zástupci technické univerzity. „Kontrola nám vytýká, že jsme porušili rozpočtovou kázeň například tím, že jsme zaplatili v roce 2007 za nábytek a lednice částku přes čtyři miliony korun, aniž by se objevily ve vybavení univerzity. Není to tak úplně pravdivé tvrzení.

Došlo pouze k časovému prodlení dodávky lednic do interiérů kolejí po zaplacení faktury. Nejedná se tedy o žádnou zpronevěru. Lednice samozřejmě už máme,“ řekla mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková.

Co NKÚ vyčítá ministerstvu, městu a univerzitě?

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy postupovalo při přípravě MS 2009 nekoncepčně a neplnilo řádně povinnosti správce programů:

- neprovádělo aktualizaci dokumentace programů a podprogramů v návaznosti na změny parametrů a výši přidělených prostředků státního rozpočtu;
- zahájilo financování podprogramu 233 514, přestože nebyl zřejmý celkový rozsah investic, které mají být v rámci podprogramu pořízeny.
- Akce nebyly dostatečně připraveny a v průběhu realizace podprogramu docházelo ke slučování a zařazování dalších akcí;
- při přidělování dotací překračovalo vládou schválený podíl prostředků státního rozpočtu na realizaci podprogramu 233 514;
- v průběhu realizace jednotlivých akcí měnilo na základě žádostí statutárního města Liberec závazné technické parametry akcí, a to i v případech, kdy požadavek nebyl dostatečně zdůvodněn;
- v případech, kdy byl snížen rozsah realizovaného díla, neupravilo celkové náklady akce a výši poskytnuté dotace;
- přidělilo na rekonstrukci kolejí Technické univerzitě Liberec prostředky státního rozpočtu na úkor ostatních akcí podprogramu 233 34I;
- navyšovalo prostředky státního rozpočtu určené Technické univerzitě Liberec, přestože ve zdůvodněních požadavků na navýšení byly uváděny nesprávné údaje, které mnohdy zakrývaly chyby v přípravě akce a v zadávacím řízení. Se zvyšujícími se náklady na rekonstrukce kolejí rostly pouze výdaje státního rozpočtu, výše vlastního podílu se nezměnila;
- stanovilo v rozhodnutích o poskytnutí dotace pro akci TUL–SKI technické parametry tak, že budou splněny i v případě, že nebude dodržen rozsah rekonstrukce stanovený v IZ. MŠMT neupravovalo parametry, přestože v průběhu akce byly navýšeny celkové náklady i přidělené prostředky státního rozpočtu;
- neodhalilo nedostatky Technické univerzity Liberec v průběhu přípravy a realizace akcí a nedodržení podmínek stanovených pro poskytnutí a čerpání dotace a neprokázalo provádění kontrol;
- umožnilo, aby statutární město Liberec a Technická univerzita Liberec až na výjimky nehradily z vlastního rozpočtu stavební práce, a to i přesto, že řada vybudovaných investic bude sloužit nejen v době konání MS 2009, ale je předpokládáno jejich komerční využití i v dalších letech.

Statutární město Liberec


- účelově rozdělilo přípravu i budování sportovních areálů pro MS 2009 na více veřejných zakázek a při jejich zadávání obcházelo zákon o veřejných zakázkách. Zadávací řízení neprovádělo v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a dokumenty nedokládaly skutečný průběh zadávacích řízení;
- v roce 2007 neoprávněně čerpalo prostředky státního rozpočtu v celkové výši 837 574 Kč na úhradu neprovedených prací a dodávek, a tím porušilo rozpočtovou kázeň;
- v rozporu se smlouvami o dílo přijalo faktury s neuplatněnou pozastávkou a uhradilo v roce 2006 pozastávky v celkové výši 4 413 846 Kč a v roce 2007 v celkové výši 2 036 987 Kč.

Technická univerzita v Liberci

- zadávací řízení neprováděla v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a vyhlásila zadávací řízení na dodatečné práce, které již byly z větší části provedeny;
- nezadala zakázku na dodávku nábytku jako samostatnou veřejnou zakázku, a nedodržela tak postup stanovený zákonem o veřejných zakázkách;
- v letech 2006 a 2007 neoprávněně čerpala prostředky státního rozpočtu v celkové výši 13 639 785 Kč na úhradu neprovedených prací a dodávek, a tím porušila rozpočtovou kázeň;
- na základě zjištění NKÚ, že práce na akci TUL–SKI nebyly fakturovány podle skutečných dodávek, začala v květnu 2008 vracet od počátku roku neoprávněně vystavené faktury. Následně přijímala faktury, ve kterých byly zpětně měněny fakturované práce.

Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad

Autor: Filip Sušanka

12.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
Jaroslav Hanák
2 9

Andreji, dostaň Česko mezi dvacítku nejlepších, vyzývá Hanák

Zástupci TOP 09 sledují výsledky sněmovních voleb, Miroslav Kalousek. 21. 10. 2017
AKTUALIZUJEME
14 31

Kalousek nebude kandidovat na předsedu TOP 09. Pospíšila ale nedoporučil

AKTUALIZOVÁNO

Autobus prorazil část závory na přejezdu. Projíždějící vlak zabrzdil včas

Sedm dětí jelo v autobuse, který v úterý před osmou hodinou ráno prorazil na železničním přejezdu ve vyškovských Nosálovicích závoru. Především díky rychlé reakci strojvedoucího vlaku, který jel v té chvíli po trati, se nestala tragédie.

Zeman pověří Babiše sestavením vlády 31. října

Prezident Miloš Zeman oficiálně pověří Andreje Babiše sestavením vlády 31. října. Potvrdil to dnes mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Nová Sněmovna by se měla poprvé sejít 20. listopadu.   

Okamura: Český rozhlas mě zesměšnil. Zestátním ho, pokud budu ve vládě

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura svými výroky o zestátnění Českého rozhlasu (ČRo) a České televize (ČT) ohrožuje principy demokracie. Uvedl to dnes generální ředitel ČRo René Zavoral v reakci na pondělní rozhovor šéfa SPD v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Vedle úvah o zestátnění v něm Okamura kritizoval hospodaření veřejnoprávních médií. 

Končí sjezd komunistů Číny. Prezident Si Ťin-pching se vyrovnal velkému Maovi

Dneškem vyvrcholil týden trvající 19. sjezd Komunistické strany Číny (KSČ). Prezident Si Ťin-pching může být vrcholně spokojen, protože sjezd bez poznámek schválil jeho ideologii. K tomuto aktu, který upevňuje moc prezidenta, došlo poprvé od éry Mao Ce-tunga. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT