Předchozí
1 z 2
Další

Tak trochu ironií osudu se zrovna v době, kdy premiér pobývá v italském Palermu, rozběhla mediální kauza, která může vyústit v politickou krizi. Podle reportáže televize Seznam byl premiérův syn ukryt na Ruskem okupovaném Krymu, což ale paradoxně připomíná Babišem starším tolik kritizované „Palermo“.

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
Babišův syn o Čapím hnízdě: Drželi mě na Krymu. Opozice chce hlasovat o nedůvěře

„Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku,“ uvedl v úterý v prohlášení na facebooku předseda vlády. Veřejnost v souvislosti s novými zjištěními žádá demisi. Po důkladném prošetření volají i někteří politici.

Český premiér Andrej Babiš
Mafie, mečiarismus, skandál. Politici volají po demisi premiéra Babiše

Babišovo oficiální vyjádření - stejně jako neustálé výmluvy jeho pětatřicetiletého syna na neúčast u policejních výslechů - však tak trochu nesedí do historie Čapího hnízda. „Pozitivně si pamatuji, že jsem něco s Čapím hnízdem podepisoval. Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji,“ řekl nyní Babišův syn televizi Seznam. Reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík jej vypátrali ve Švýcarsku s jeho matkou Beatou, Babišovou první manželkou.

Pokud je zdravotní stav Babiše mladšího opravdu tak špatný, že by nemohl vypovídat, musel se zhoršit až v posledních několika letech. Není to vyloučeno, protože psyhické poruchy mohou mít různé a nečekané „spouštěče“. V samém začátku celého případu však Babiš junior podle všeho byl „svéprávný“. Podívejte se, jak šel čas v Babišově rodině.

Syn Andreje Babiše, Andrej Babiš mladší
Únos Babiše mladšího? Tvrzením se bude zabývat státní zastupitelství i policie

2006 - Na území Kačerovy Lhoty, osady zaniklé v důsledku třicetileté války, bývalého dvora Semtín a lihovaru z roku 1875 byly zahájeny práci na rekonstrukci areálu. U Olbramovic mělo podle projektu architektů ze studia SGL projekt vyrůst „zázemí pro nadstandardní ubytování, pořádání firemních akcí i trávení volného času“. Čapí hnízdo stojí na pozemcích vlastněných společností Imoba, kterou zase ovládá premiér přes firmu SynBiol.

Babišova farma Čapí hnízdo, kongresové centrum Agrofertu
Psychiatrička pomáhala synovi Babiše v kauze Čapí hnízdo. Teď může být starostka

2007 - Firma ZZN Agro Pelhřimov s.r.o. spadající pod holding Agrofert rozhodla o vydání anonymních akciích. V lednu následujícího roku dochází k prodeji akcií na doručitele v listinné formě třem kupujícím - Adrianě Bobekové (dcera z prvního Babišova manželství se rovněž vymlouvá na psychické obtíže, podle šéfa hnutí ANO trpí bipolární poruchou), právě Babišovi mladšímu a Monice Babišové, současné manželce podnikatele a politika. Vzniká společnost Farma Čapí hnízdo, podle kriminalistů to byl účelový tah pro splnění podmínek nutných k přidělení 50 milionů korun z evropských fondů. V představenstvu firmy přitom Babišová figurovala až do letošního září.

Ředitel pražské policie Miloš Trojánek
Šéf pražských policistů končí. Zastával se vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo

2010 - Na podezřelé věci týkající se zneužití pěnez z Evropské unie upozorňují první média. V roce 2011 dostane Babišem ovládaná společnost pokutu od dotačního úřadu 2011. V roce 2013 pak audit ministerstva financí, které vedl tehdy Miroslav Kalousek, potvrdil, že přidělení dotace nebylo v pořádku.

2014 - V červnu uběhla pětiletá lhůta, kdy se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. A právě v tu dobu došlo k výše uvedené fúzi společnosti Farma Čapí hnízdo pod Imobu, jejímž jediným akcionářem je SynBiol. Nyní už žádný z Babišových příbuzných podle rejstříku ve vedení nepůsobí. SynBiol ovšem patří do svěřenského fondu Andreje Babiše. V obou firmách je navíc Václav Knotek, dlouholetý právník Agrofertu.

Český premiér Andrej Babiš
Mafie, mečiarismus, skandál. Politici volají po demisi premiéra Babiše

2015 - Případ začíná řešit jako dotační podvod také česká policie. Pak vyšetřuje premiéra, jeho příbuzné a spolupracovníka také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Koncem letošního ledna ministerstvo financí souhlasilo s vyjmutím Čapího hnízda z programů EU, jak to navrhovala Evropská komise. Podle ministerstva je vyjmutí nejlepší řešení, jinak by Česku hrozilo krácení přidělených evropských peněz.

2016 - Andrej Babiš mladší podle bulvárních médií opouští nemovitost v centru Prahy, kterou vlastnil přes rodinnou firmu Imoba, a kupuje si dům v Ďáblicích za 12,5 milionů korun. Server Blesk.cz rovněž uvádí, že Babiš junior byl vyhozen od společnosti Travel Service, kde pilotoval i boeingy. „Nedokázal se podřídit autoritám,“ uvedl zdroj Blesku. Na druhou stranu podle serveru iROZHLAS.cz mu na jaře 2015 vypršela kvalifikace. „Mohu sdělit, že podle našich záznamů měl typovou kvalifikaci na B737 platnou do 30. dubna 2015,” potvrdil mluvčí Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký. To může souviset s psychickou nemocí premiérova potomka.

Syn Andreje Babiše, Andrej Babiš mladší
Únos Babiše mladšího? Tvrzením se bude zabývat státní zastupitelství i policie

2018 - Může to být shoda okolností, ale když poslanci opakovaně rozhodli o vydání šéfa vládního hnutí ANO k trestnímu stíhání, objevil se Andrej Babiš mladší mimo Česko. „Mého syna nikdo neunesl, z České republiky odjel dobrovolně. Tuto věc prošetřovala policie a sama došla k závěru, že se únos nikdy nestal,“ napsal nyní Babiš. Web Radiožurnálu ovšem zveřejnil policejní dokument, podle něhož psal Babiš junior policii o leteckém přesunu z Ukrajiny na Slovensko. „Bylo dohodnut postup, že bude předán dosahový mobil matce zájmové osoby a ta se ozve. Dále bylo dohodnuto, že se matka se synem vyfotí s denním tiskem a vystavenou fotku zašle,“ popisuje dokument. Když dorazila fotografie Babiše mladšího a jeho matky s aktuálním vydáním deníku Blesk, policie akci zastavila.

Podle reportérů Seznamu „uklidil“ Babišova syna na Krym Petr Protopopov, původem Rus rovněž pracuje pro Agrofert. Jeho manželka Dita je psychiatrička a napsala zprávu, podle níž nemůže být Babiš mladší trestně stíhán s ohledem na psychický stav. Jenže podle médií ani sami vyšetřovatelé nevěřili Babišovým dětem jejich zdravotní „alibi“. Protopopová kandidovala v říjnových volbách za ANO do zastupitelstva Prahy 8. V úterý pod tíhou novinářských fakt raději složila svůj mandát.

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
Babišův syn o Čapím hnízdě: Drželi mě na Krymu. Opozice chce hlasovat o nedůvěře