Kateřina Zemanová

Kateřina Zemanová jr.Narozena: 1. ledna 1994
Studium: 4. ročník soukromého Gymnázia Amazon v Praze, předtím chodila 6 let na PORG Václava Klause a sedm měsíců studovala v Michiganu v USA
Jazyky: angličtina, francouzština
Oblíbený autor a kniha: Paullo Coelho: Alchymista
Kde se jí líbí: Lund, Švédsko
Čemu by se chtěla věnovat: diplomacie

Je půvabná, přestože je celý táta (tak by asi podobu své dcery komentoval bonmotista Miloš Zeman). Do prezidentské kampaně se vrhla s vervou. „Mě to opravdu baví, koneckonců v politické kuchyni žiju prakticky od narození," směje se Kateřina za záclonou blonďatých vlasů. „Jsem bruneta, ale takhle jsem dopadla po dvou a půl měsících na řeckém sluníčku. Strávila jsem tam prázdniny jako barmanka," vysvětluje.

Bývalá studentka prestižního soukromého gymnázia PORG Václava Klause ml. se po návratu z amerického Michiganu neměla chuť prát s matematikou, a tak odešla na humanitně zaměřené česko-anglické gymnázium Amazon. „Americká zkušenost byla úžasná, lidé si tam stojí za vlastním názorem, ale nikoho násilně nepřesvědčují, umějí prodat své znalosti, ovšem nezávidí si," popisuje přínos studia v zahraničí. Amerika ji hodně proměnila. Chová se profesionálně, k čemuž patří i fakt, že jsme se sešly v kanceláři SPOZ v Loretánské ulici na Hradě za přítomnosti mediální ředitelky Zemanovy kampaně Jany Bartošové (dříve mluvčí Topolánkovy vlády) a dalších lidí z otcova týmu.

Kateřina je sebevědomá mladá žena, která se nevyhýbá modelingu, rozhovorům s novináři ani představě života na Hradě. „První dcera? Proč ne," říká s tím, že hlavní ženskou roli by ale mamince neuzmula. „Byla unavená z těch předešlých let, ale vedle táty by určitě fungovala na plný úvazek," dodává. Jinak nezapře otcovské geny, protože několikrát během rozhovoru zopakovala, že prezident by „neměl být žádnou figurkou", nýbrž ráznou osobností, která by „usměrňovala vládu". Podle Kateřiny Zemanové má dohlížet na tvorbu zákonů od počátku do konce. Váží si Václava Klause a je ráda, že otce podpořil. Nesouhlasí s tím, že by táta po zvolení usiloval o změny v ČSSD, aby se pomstil za prezidentský debakl před deseti lety. „To je nesmysl, táta umí prohrávat, ale v roce 2003 to byla zrada. Už jim odpustil a umí jít dál. Že by chtěl rozložit ČSSD, je nesmysl," tvrdí.

Jiří Dienstbier jr.

Jiří Dienstbier jr.

Narozen: 2. srpna 1993
Studium: 3. ročník Gymnázia Jana Keplera v Praze, má za sebou roční studium na střední škole v belgickém Lutychu
Jazyky: angličtina, francouzština
Oblíbený autor a kniha: George R. Martin: Píseň ledu a ohně, je fanouškem Harryho Pottera
Kde se mu líbí: Provence, Francie
Čemu by se chtěl věnovat: práva nebo žurnalistika

Milý kluk, řekla jsem si. Když pak začal Jiří Dienstbier jr. mluvit o sobě, spolužácích a tátovi, v prvotním dojmu jsem se jen utvrdila. Bez jakékoli hry na efekt například říká: „Ve škole vládne silně antikomunistická nálada, já jsem spíš v roli pozorovatele, neobhajuji nikoho známého, ale útoky proti tátovi mi vadí. Osobně proti komunistům nic nemám, koalici s nimi po roce 2014 si dovedu klidně představit." Jeho mateřské Gymnázium Jana Keplera se symbolicky připojilo k protestům jihočeských studentů, Jiří k tomu přesto podotýká: „Znám horší lidi, než je třeba karlovarský radní za KSČM Václav Sloup, našli by se i v ČSSD."

Je členem mladých sociálních demokratů, ale do ČSSD momentálně vstupovat nechce. „Vážím si dědy, táty, Václava Havla, Vladimíra Špidly, Lubomíra Zaorálka, ale i Jiřího Pospíšila," říká. Za „největší svinstvo" považuje velkou koalici ODS a ČSSD na pražské radnici, proti které jeho otec ostře vystupoval, a také druhý pilíř důchodové reformy. „Jsem také proti školnému, když jsem se s tátou účastnil mítinků, slyšel jsem od lidí, že pro ně je problém i dojíždění dětí na střední školy, poplatky za studium by vůbec nezvládli," vysvětluje.

Jinak je ale tenhle student úplně normální mladík. Hraje divadlo, brnká na kytaru, zpívá ve sboru, miluje lyžování a je fanouškem Harryho Pottera. „Mít chatu v Provence, to by se mi líbilo," zasní se nejmladší z rodu Dienstbierů, který má za sebou zkušenost na střední škole v Lutychu. Poté, co strávil rok v belgické rodině, zapojil se s rodiči do stejného dobrovolnického programu a rok se dělil o pokoj s chilským studentem Gabrielem. „V Belgii je guláš, ale organizovaný, funguje to tam, umějí najít konsensus v důležitých věcech," podělil se o vzpomínku. Syn kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera netlačí nijak na pilu, ale jeho rodinná anamnéza je zkrátka daná: „Už v minulosti jsem přemýšlel o svých politických preferencích, nakonec jsem zjistil, že se shoduji s tátou."

Jan Fischer jr.

Jan Fischer jr.Narozen: 21. dubna 1989
Studium: Gymnázium Jana Patočky v Praze, bakalářský obor Fakulty humanitních studií UK, roční Business Program na univerzitě St Andrews ve Skotsku a nyní tamtéž magisterské studium managementu
Jazyky: angličtina, základy hebrejštiny
Oblíbený autor a kniha: Isaac Bashevis Singer: Kajícník
Kde se mu líbí: Skotsko
Čemu by se chtěl věnovat: management, marketing

Byť přišel v zelených kalhotách a bohémském sáčku, působil na první pohled jako intelektuál. Jan Fischer si se mnou dal schůzku ve své oblíbené kavárně Grand Orient na Ovocném trhu. Doprovázela ho mluvčí týmu jeho otce Jana Víšková, ale do dialogu nijak nezasahovala. Jediný syn Dany a Jana Fischerových momentálně studuje management na jedné z nejlepších univerzit v Evropě, ve skotském St Andrews.

O škole vypráví s nadšením, i když přiznává, že jde o mimořádně náročnou školu, a také drahou. Investici do vzdělání ovšem jeho rodina považuje za nejlepší možnou. „Na zdejší magisterský obor se hlásí pět tisíc lidí z celého světa, vyberou jich 50, v kruhu máme Němce, Číňany, Rusy, u každého se podchycují nejvýraznější dovednosti," líčí třiadvacetiletý Jan Fischer. Teď má po zkouškách a celý leden je doma.

Zapojuje se okrajově i do otcovy kampaně, ale hlavně je rád s maminkou a ostatními sourozenci z prvních manželství svých rodičů.
Jan Fischer už v 19 letech vstoupil do ODS, ale pak – na protest proti výrokům Mirka Topolánka o židech a homosexuálech – ze strany vystoupil. „Stojím ale stále názorově napravo, jsem zaměřením liberál a vyznávám politiku nízkých daní," sděluje. Emoce projevuje, když mluví o vztahu k menšinám: „Tolerance a úcta k jiným názorům, barvě pleti, vyznání tady chybí. V tom vidím velkou výzvu pro budoucí hlavu státu."

K judaismu dospěl přes svého dědečka Ottu, který prošel koncentrákem. „Četl jsem jeho dopisy a hodně mě to ovlivnilo," svěřuje se. Absurdní mu však připadají názory, které spojují židovství s vlivem v politice či finančnictví. „To jsou ty předsudky," říká. Ptám se i na otcovo devítileté členství v KSČ. „Byla to chyba, ale je to nutné vidět v širším kontextu. On nepotřeboval červenou legitimaci, aby se prosadil, byl vždy vnímaný jako špičkový odborník, navíc lidsky měl dobrou pověst," říká rezolutně. Podle něj je jeho táta průřezový kandidát. „Umí lidem naslouchat a podněcovat diskusi, to je důležité," uzavírá sympatický mladík.

Děti prezidentských kandidátů