Do ukončení těchto jednání nebude Murín veřejně vystupovat ani komentovat další služební záležitosti, informoval v pátek mluvčí inspekce Ivo Mitáček.

Murín ve čtvrtek za zavřenými dveřmi vystoupil před sněmovním bezpečnostním výborem, kde se vyjádřil ke kritice ze strany Babiše. Poslanci ani Murín nechtěli dnešní jednání blíže komentovat. Považují to za předčasné, jelikož ještě neznají argumenty všech stran sporu. Za týden před nimi vystoupí Babiš a jeho předchůdce v roli premiéra Bohuslav Sobotka (ČSSD). Inspekce spadá pod ministerského předsedu.

Podle Mitáčka nebude do ukončení těchto jednání Murín veřejně vystupovat a nebude ani komentovat další služební záležitosti. "Nadále tak setrvává na názoru, že podstatné informace nejdříve sdělí členům kontrolních orgánů," uvedl dnes Mitáček.

Předseda výboru Radek Koten (SPD) uvedl, že poslanci Murína vyslechli a chtějí počkat do příštího týdne, kdy má na jednání dorazit současný i bývalý premiér. Babiš od minulého týdne tvrdí, že má k dispozici dokument z olomouckého vrchního státního zastupitelství, který se týká možného kárného provinění Murína, a že Sobotka věc neřešil.

Babiš chce také výbor požádat, aby příští týden vyslechl i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a vrchní státní zástupce Lenku Bradáčovou a Ivo Ištvana. Státní zástupci rovněž patří mezi kritiky GIBS.

GIBS v minulém týdnu uvedla, že Babiš v únoru dvakrát při osobním setkání vyzval Murína, aby se vzdal funkce. Prý mu slíbil, že když to udělá, tak se jeho odchod obejde bez skandálu. Murín rezignaci odmítá a chce dál pokračovat ve své práci. Babiš poté začal ředitele inspekce kritizovat veřejně. Uvedl, že v něj nemá důvěru. Murín vede GIBS od prosince 2015, kdy ve funkci vystřídal Ivana Bílka.