Musil získal podporu 49 ze 72 hlasujících senátorů, Zemánek obdržel 53 hlasů. Oznámil to předseda senátní volební komise Tomáš Kladívko (ODS).

Vyšší věk

Musil prý žádné vážné výhrady od senátorů vůči své osobě necítil. Vyšší věk je podle něho nevýhoda, která je ale vyvážena zkušenostmi. „Myslím si, že právník kolem sedmdesátky je ještě plně způsobilý práci vykonávat," řekl novinářům dvaasedmdesáti­letý Musil.

Zemánek uvedl, že nabídku kandidovat do Ústavního soudu příliš nezvažoval, jde o vyvrcholení kariéry. Doufá, že bude moci pokračovat i v akademické činnosti, byť asi v omezené míře. Zemánek si je vědom, že většina agendy Ústavního soudu se netýká prioritně evropského práva. „Ale pak když přijde kauza, která má evropskou dimenzi, tak bývá to kauza dosti významná. A na to se těším," řekl novinářům.

Musil a Zemánek jsou podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) odborníci s velmi dobrým renomé. Vzhledem k českému členství v unii je podle něho pozitivní, že ústavním soudcem bude specialista na evropské právo. „Myslím, že to je dobré doplnění Ústavního soudu," řekl novinářům k dnešní volbě Štěch.

Nahlédnout do krajů

Prezident Miloš Zeman oznámil, že by chtěl do Ústavního soudu v příštím roce nominovat soudce s praxí a zřejmě také advokáta. Při výběru chce spolupracovat se Senátem. Štěch řekl, že s prezidentem už obecně hovořil. „Myslím, že by bylo dobré podívat se do krajů. Renomovaní právníci nejsou jen v Praze a v Brně," podotkl předseda horní komory.

Zemánek je mimo jiné odborným asistentem na katedře evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1998 až 2006 byl členem Legislativní rady vlády a podílel se na přípravě vstupu ČR do EU. Věnuje se kromě evropského ústavního práva také vymezení ústavní autonomie členských států EU a harmonizaci právních předpisů unie a národních států. Mezi ústavními soudci by mohl vystřídat dalšího bývalého člena legislativní rady Jiřího Nykodýma, jehož mandát skončil toto úterý.

Musil byl poprvé jmenován ústavním soudcem 27. listopadu 2003, předtím vedl katedru trestního práva Právnické fakulty Karlovy univerzity a také Policejní akademii. Odborně se věnuje především kriminalistice a trestnímu právu procesnímu.

Jan Musil

Datum a místo narození: 2. července 1941 v Plzni.
Vzdělání: Právnická fakulta UK v Praze (titul JUDr.; 1963)
Současné funkce: soudce Ústavního soudu (od 27. listopadu 2003); přednáší či zasedá ve vědeckých radách pražských i brněnských práv nebo Policejní akademie ČR.
Kariéra: začínal jako právní čekatel a prokurátor na okresní prokuratuře v Šumperku (1963–1967), po roce 1967 byl čtvrt století pedagogem na pražské právnické fakultě, kde končil ve funkci šéfa katedry trestního práva; v roce 1985 byl jmenován docentem a o osm let později profesorem; v roce letech 1992 přešel na pražskou policejní akademii, kde působil i jako rektor (1992–1998) a prorektor (1998–2003).
Rodina: ženatý, má dceru

Jiří Zemánek

Datum a místo narození: 28. května 1950 v Praze.
Vzdělání: absolvent Obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze (1973, titul Ing.) a Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (1974, titul JUDr.); titul kandidáta věd (CSc.) získal na Ústavu státu a práva Československá akademie věd.
Současné funkce a zaměstnání: od roku 1993 vyučuje na Právnické fakultě UK v Praze (Katedra evropského práva), je členem České společnosti pro evropské a srovnávací právo
Kariéra: člen Legislativní rady vlády (1998–2006), člen rady Ministra zahraniční věcí ČR pro komunikaci přistoupení ČR k EU (1999–2002), expert parlamentně-vládní dočasné pracovní skupiny pro „euronovelu" Ústavy ČR (2000–2001), předseda české odbočky Sdružení pro mezinárodní právo (2001–2006).