Musil i Zemánek získali v tajné volbě hlasy sedmi z osmi přítomných členů výboru pro lidská práva. Senát bude jejich kandidaturu schvalovat tuto středu za účasti prezidenta Miloše Zemana, který je nominoval.

Navržení Zemánka zdůvodnil Zeman v nominačním dopise tím, že tento kandidát může Ústavní soud „obohatit rozsáhlými vědomostmi z oblasti evropského ústavního práva". Musil podle hlavy státu již dostatečně prokázal, že patří mezi právní elitu.

Senátoři se tohoto dvaasedmdesáti­letého soudce opakovaně dotazovali, zda funkci nadále zvládne. „Chtěl bych vás ujistit, že síly na to mám," ubezpečil je Musil. Za určitou kompenzaci označil své zkušenosti a zajištění kontinuity ve fungování Ústavního soudu.

Zemánek je mimo jiné odborným asistentem na katedře evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1998 až 2006 byl členem Legislativní rady vlády a podílel se na přípravě vstupu ČR do EU. Věnuje se kromě evropského ústavního práva také vymezení ústavní autonomie členských států EU a harmonizaci právních předpisů unie a národních států. Mezi ústavními soudci by mohl vystřídat dalšího bývalého člena legislativní rady Jiřího Nykodýma, jehož mandát skončí letos 17. prosince.

Musil byl poprvé jmenován ústavním soudcem 27. listopadu 2003, předtím vedl katedru trestního práva Právnické fakulty Karlovy univerzity a také Policejní akademii. Odborně se věnuje především kriminalistice a trestnímu právu procesnímu.