Vedení hnutí se o Bačiakově minulosti údajně dozvědělo až z tisku. O složení mandátu ve středu novináře v Jihlavě informovala místopředsedkyně hnutí Věra Jourová.

Bačiak podle ní na mandát rezignoval v úterý u notáře. "Rezignace je zaslána do kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny. Bačiak by tedy neměl skládat poslanecký slib. Kdy se stane poslancem náhradník Jan Sobotka, nevím, bude to zřejmě ve chvíli, kdy to procedury dovolí," dodala Jourová.

Podle médií bývalý pilot Bačiak pracoval jako politruk a v 70. letech byl evidován v seznamu Archivu bezpečnostních složek jako důvěrník u vojenské kontrarozvědky. Pracoval i ve funkci zástupce velitele pro věci politické. V životopise, který Bačiak poskytl hnutí ANO, však tyto údaje zamlčel, protože je prý nepokládal za důležité.

Bačiak popírá i vlastnictví titulu RSDr. Na webových stránkách obchodního rejstříku jsou však autorizované dokumenty firmy HB Gran s.r.o., kde u jeho jména podle médií titul RSDr. figuruje. "Pokud bychom to věděli, zcela jistě by na kandidátce nebyl," uvedla už dříve Jourová.

„Pan Bačiak nás podvedl, 
a my jsme ho z hnutí vyloučili. My nemáme detektivní kancelář, abychom to zjistili," hájil pozici hnutí ANO jeho předseda Andrej Babiš. Hnutí se však nechystá Miloslava Bačiaka obvinit z podvodu a věc řešit právně.

Přijat na doporučení

Bačiak byl podle Jourové přijat na doporučení jedné členky hnutí, která už však v současné době členkou ANO není. Podobným případům by podle Jourové měly zabránit požadované reference nejméně dvou členů hnutí pro přijetí nového člena. "Budeme také zjišťovat motivaci uchazečů o vstup do politiky a jejich odborné předpoklady," dodala Jourová.

Hnutí ANO 2011 získalo v letošních sněmovních volbách na Vysočině dva mandáty. Jednička kandidátky Věra Jourová získala nejvyšší počet preferenčních hlasů, a to 2816. Bačiak na druhém místě měl 1207 a třetí Sobotka 982 preferenčních hlasů.

Vysočinu bude po volbách v Poslanecké sněmovně zastupovat 11 poslanců, o jednoho víc, než v minulém volebním období. Kromě dvou míst pro ANO 2011 obsadí tři křesla ČSSD, dva mandáty má KSČM, po jednom TOP 09, ODS, KDU-ČSL a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.