Řekla to mluvčí policejního prezídia Štěpánka Zatloukalová. Muž, který strávil noc v cele předběžného zadržení, je nyní opět u výslechu, doplnila.

Útok, který vyvolal diskusi o špatné práci ochranné služby hlavy státu, byl tak podle názoru vyšetřovatelů přečinem a pachatel tak pravděpodobně bude dál vyšetřován na svobodě. Podle trestního zákona mu hrozí až dva roky odnětí svobody.

K prezidentovi Klausovi se v pátek při otevírání mostu v Chrastavě přiblížil muž a z davu lidí na něj několikrát vystřelil z plastové pistole používané při hře airsoft. Prezident byl lehce zraněn, v podvečer vyhledal lékařské ošetření.

Ochranka hlavy státu reagovala pomalu, střelec z místa odešel a před zatčením ještě stihl pohovořit s novináři.

Vysvětlil jim, že střílel protože politici neposlouchají, jsou „slepí a hluší k nářkům lidu" a tohle byla podle něj jediná možnost, jak dát najevo nespokojenost.

Útok samotný vyšetřuje liberecké policejní ředitelství, postupem Klausových bodyguardů a dalších policistů na scéně se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Celý incident prověřuje také pracovní skupina ustavená při policejním prezídiu.

„Od začátku vnímám skutečnosti související s postupem ochranné služby jako profesní selhání. Bezodkladně musí být přijata opatření, aby k takovému selhání už nedošlo," vzkázal dnes ČTK policejní prezident Martin Červíček prostřednictvím své mluvčí Štěpánky Zatloukalové.