Doslova úrodu hub sklízí v buchlovských kopcích, ale také v tradiční „baště“ suchohřibů – v bzeneckých lesích. „Kdybych měl lidem doporučit, nasměroval bych je spíše do jehličnatého lesa. Třeba na suchohřiby stačí, když člověk pojede z Vacenovic do Vracova,“ prohlásil mykolog Vladimír Novotný z Nivnice.

V lesích je tolik houbařů, že parkoviště u oblíbených lokalit jsou naprosto plná. „V sobotu i v neděli jsem byl na Bunči a nebylo tam, kde zastavit. Byl jsem tam i ve středu a aut tam stálo požehnaně, a to nejen na parkovišti, ale i podél cesty,“ uvedl Martin Král z Uherského Hradiště, který chodí houbařit i na Bzenecko. „Jsou tam rovinky a pohodlnější les. Ale zase sbíráte jen malé suchohříbky, protože ten nápor lidí les úplně vysaje,“ dodal Král s tím, že se z každé výpravy do lesa vrátil s plným košem suchohřibů, václavek a v Chřibech našel dokonce desítku odrostlejších praváků. Na houbaře se letos kvůli nepřízni počasí usmálo štěstí až na podzim. Sezonu proto odborníci považují za jednu z nejslabších za poslední roky. „Jarní houby vyskočily tak na týden, deset dnů. Pak ale přestaly růst, protože zapršelo a přišly vysoké teploty a všechno uschlo,“ prohlásil nivnický mykolog s tím, že i v současné době by houby potřebovaly, aby přišel déšť.

Pokud však nepřijdou mrazíky nebo silnější vítr, shodují se mykologové na tom, že houby ještě čtrnáct dní porostou. „Všiml jsem si v lese různých plísní, ty dávají velkou šanci, že se vytváří podhoubí a že by to mohlo vydržet až do zámrzů,“ popisuje slovácký mykolog Václav Koplík. „Když přijdou mrazíky, lesy jsou ještě trochu obrněné, obzvlášť ty listnaté. Mrazy se vyřádí na vrchním patře a pod stromy by se mohla ještě udržet dostatečná teplota,“ doplnil.

Houbaři si mohou na své přijít i v zimě. „Vloni jsem přinesl suchohřiby ještě 24. prosince,“ poznamenal Vladimír Novotný z Nivnice.

Pokud ale houby v lese zmrznou, hrozí nebezpečí. „Jestliže dojdou silnější mrazy, tak by si měli houbaři dávat pozor. Houby by mohly být napadlé druhotnou hnilobou. Pozná se tak, že klobouček hub má jinou barvu, je spíše nahnědlý. Z takových hub by se lidem mohlo udělat opravdu špatně,“ dodal mykolog.