"Příběh považujeme za uzavřený," prohlásil na tiskové konferenci prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že Miloš Zeman má ve svého kancléře stále důvěru. Podle Ovčáčka je pro výkon funkce plně dostačující Mynářova současná prověrka na stupeň vyhrazené. 

Mynářovou žalobou se měl zabývat Městský soud v Praze. "Dva soudci Městského soudu v Praze - Štěpán Výborný a Jan Kratochvíl, kteří jsou členy senátu, jež má rozhodovat ve věci týkající se pana kancléře, spojili svoji profesní minulost s osobami, které proti panu kancléři aktivně vystupovali a vystupují," řekl Ovčáček podle serveru iRozhlas.cz. 

Mynář má proto pochybnosti o tom, že by v jeho věci mohlo být řádně rozhodnuto, uvedl dále Ovčáček. 

Městský soud v Praze zatím informaci o stažení správní žaloby neobdržel. „V tuto chvíli k tomu nemám co dodat. Městský soud v Praze zatím žádné vzetí zpět žaloby neobdržel,“ řekla Radiožurnálu mluvčí soudu Markéta Puci.

Prověrka jako nutná podmínka

Jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky působí Mynář od roku 2013. Zeman zpočátku na prověrce trval jako nutné podmínce, Mynář ji však nezískal, připomněla Česká televize. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) později zamítl i jeho rozklad vůči rozhodnutí. 

Prezident v reakci na rozhodnutí NBÚ uvedl, že pokud Mynář neuspěje s odvoláním, bude muset ve funkci skončit. Později však uvedl, že by na Pražském hradě mohl působit i bez prověrky, protože se pro něj vždy najde "důstojné místo". 

Předseda pražského městského soudu Libor Vávra zdůraznil, že má v nestrannost svých soudců naprostou důvěru. "Já jsem si jist, že soudci by rozhodli přesně tak, jak by měli. Já v ně mám naprostou důvěru, no a pan kancléř ji nemá," konstatoval Vávra.

Vávra: Součást politické hry

Fakt, že hradní kancléř nemá důvěru v nezávislost soudců jeho soudu, nechtěl Vávra hodnotit. "Přijde mi, že je to součást politické hry kolem debaty, která se vede už 14 dní, a jenom se to přetáhlo do tohoto příběhu, který s tím doteď neměl nic společného. Nejsem si jistý, že jako soudce bych měl komentovat politické prohlášení," řekl.

Ve zmíněné debatě o tom, zda a nakolik Hrad tlačí na soudce v živých kauzách, padlo i Vávrovo jméno, a to v souvislosti s vydáním údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Vávra to nyní označil za absurdní.

"Pan Mynář mi volal až ve chvíli, kdy, pokud už pan Nikulin nebyl v Americe, tak byl někde nad oceánem - tedy v době, kdy už bylo dávno rozhodnuto. Jen se mě ptal, zda je pravda, že odcestoval," uvedl.

Vávra doplnil, že žádný tlak z Hradu nezaznamenal ani v jiných věcech a že si mu ani nikdo z jeho soudců na něco podobného nestěžoval.