"Byla to plánovaná oficiální návštěva čínského velvyslance na moje pozvání," řekl Mynář. Stejně pozval i Tvrdíka. "Abych oběma stranám poděkoval za to, co dělají pro Českou republiku v rámci dodávek humanitárních a hygienických prostředků," dodal. Čangovi zároveň předal osobní dar. "Bylo to jenom proto, abych mu poděkoval za to, co Čína pro Českou republiku dělá," zdůvodnil setkání kancléř. Mynář poděkoval také Tvrdíkovi. "Je tím, díky jehož kontaktům došlo k navázání leteckého spojení mezi Čínou a Českou republikou a k tomu, že do dneška proudí v takovém množství do České republiky," dodal.

Koronavirus - Ilustrační foto
Česko má 6433 nakažených. Zmírnění opatření? Hamáček chce tvrdá data

ON-LINE ke koronaviru ZDE

Podle kritiků nejde z čínské strany o pomoc, ale o předražený obchod, podle obhájců jinde ČR nakupovat podobné množství pomůcek nemohla a díky kontaktům v Číně je získala oproti jiným zemím přednostně.

Deník N připomněl, že se schůzka uskutečnila v době, kdy se řeší pozadí vzniku dokumentu, ve kterém se čínské velvyslanectví vyjadřovalo k případné cestě někdejšího předsedy Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Server již dříve uvedl, že podle jeho informací si dokument, který bývá označován za dopis, vyžádal právě kancléř. Mynář obvinění odmítl, dokument podle něj nebyl dopisem, který by byl adresován Kuberovi, ale písemným stanoviskem Číny. Transparency International chce po orgánech činných v trestním řízení, aby prověřily, zda Mynář či jeho okolí nespáchali v této souvislosti trestný čin.

Mynář dnes ČTK řekl, že o dokumentu s čínským velvyslancem nemluvil. Dodal, že s ambasadorem Pekingu se letos setkal asi popáté.

Vystrčil Mynáře kritizuje

Otázkou dokumentu od čínské ambasády se zabývá mimo jiné sněmovní zahraniční výbor, který prezidentskou kancelář požádal o celý originál dokumentu. Chce také další písemné záznamy o komunikaci Hradu s čínským velvyslanectvím v této záležitosti. Na příští schůzi pozval Mynáře a čínského velvyslance.

Kolony na německo české hranici u Petrovic na Ústecku
Na hranicích byly obří kolony. Ministři Hamáček a Havlíček o nich netušili

Nový předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který ve funkci nahradil zesnulého Kuberu, se podle Deníku N minulý týden dopisem obrátil na prezidenta Miloše Zemana, ve kterém vyjádřil nespokojenost s postupem Mynáře. Kancléř mu jako oficiální odpověď na položené otázky poslal svou veřejnou reakci. Mynáře v rozhovoru s Deníkem N kritizoval také vedoucí kanceláře Kubery i Vystrčila Petr Kostka, postoj jeho a Hradu označil za arogantní. Odmítl i dřívější slova Mynáře, který svůj vztah s Kuberou ve vyjádření pro média označil za přátelský. Podle Kostky přátelé nebyli a Kubera si ho nevážil.