Novela řeší odlov nutrie říční, norka amerického, mývala severního, psíka mývalovitého, husice nilské a ondatry pižmové. „Tyto druhy bude možné celoročně regulovat, tedy usmrcovat či odchytávat, bez omezení či stanovení počtů, kolik jich má být uloveno,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Dosud byly možnosti jejich lovu myslivci omezené, lovit je pouze mohla takzvaná myslivecká stráž. Nově to bude moci být každý držitel loveckého lístku, který dostane pověření od hospodáře. Zejména v případě nutrií to myslivci vítají. Zejména u nutrií.

Lamy potřebují připravené chovatele. Pak jsou radostí
Lamy si příznivce získávají povahou i vlnou. Potřebují však připravené chovatele

„Tato zvířata do české krajiny nepatří, ale velmi se jim daří a populace rapidně narůstá. Dokud ale může lovit pouze myslivecká stráž, počty ulovených kusů jsou nízké. Je dobře, že se pravidla uvolní,“ hodnotí Zdeněk Sitař, předseda okresního mysliveckého spolu Brno-Venkov.  Po možnosti na větší odlov u invazních druhů myslivci dlouho volali a podle Sitaře novela zákona dobře krajině škodící druhy obsáhla.

Nájezdy na pole a zahrádky

Rozšíření možností odlovu potěší zřejmě i zahrádkáře. Například Újezd u Brna toto léto řešil doslova invazi hlodavců na okolní pole a zahrádky. „V podstatě pořádali nájezdy na pole a zahrádky, kde plundrovali úrodu. Dlouho byly v podezření ondatry, nakonec se ukázalo, že se jednalo nutrie,“ popisuje starosta města Marie Kozáková. Město kvůli stížnostem občanů požádalo odbor životního prostředí o schválení výjimky pro větší odlov myslivci, který nakonec i úspěšně proběhl.

Rybáři zase vítají zákrok proti ondatře pižmové. Drobný hlodavec dokáže napáchat škody na hrázích. „Podhrabává se jádry hrází, dokáže v podstatě projít hrází celou. Vytváří se díra, což může vést k úniku vody nebo zborcení hráze,“ popisuje Pavel Vrána z Českého rybářského svazu. Když nedělá potíže přímo v hrázích, občas vykročí i proti rybáři. „Stalo se mi, že mi ondatra vyjela po rohlíku nebo těstíčku, na který jsem chytal ryby a překousala vlasec,“ popisuje rybář Tomáš Krahulík.

Karas obecný. Ilustrační snímek
Počty karasů obecných jsou na historickém minimu. Pomoci může nový projekt

Počty ondater ale nejspíš myslivci příliš regulovat nebudou muset. Invazní druh je totiž na českých tocích už spíše vzácností. „Populace rapidně klesla, na ondatru narazíte už jen minimálně. Na rozdíl od nutrie, které se opravdu daří,“ potvrzuje Vrána. Důvodem poklesu populace je především predační tlak ze strany norka amerického, který ondatry vytlačil.

Maso i kožich

Podle myslivců není úprava zákona samospásná. Už odlovy dříve chráněného kormorána ukázaly, že jen změna zákona k úspěšnému tlumení přemnožené populace nestačí. „Jsou to chytrá zvířata, která si na člověka dají pozor, jakmile pochopí, že jsou lovena. Jejich odlovům bude muset myslivec věnovat hodiny času,“ myslí si Zdeněk Sitař.

Jak ondatru pomstila policie

Kromě faktu, že vodní hlodavci jsou potencionálními přenašeči vážných nemocí včetně vztekliny, může někdy setkání s nimi skončit i soudem. Zajímavý případ řešila vloni lounská policie. Dvaapadesátiletý muž byl obviněn z nedovoleného ozbrojování poté, co svému otci sebral kulovnici a vydal se na trestnou výpravu. Jejím cílem byla právě ondatra, která žila na břehu řeky. Muž ji chtěl zastřelit z mostu nad řekou, byl ale načapán místním myslivcem. K soudu putoval s výhružkou až dvouletého trestu za nedovolené ozbrojování. Na ondatru si počíhal téměř s dvěma promile v krvi.