Z jeho dnešního vyjádření vyplynulo, že vůle zpoplatnit velkou část silnic první třídy klesá. "Když tam dáme brány, kamiony utečou na silnice druhé třídy," uvedl.

Zpoplatnění by se tak podle něj mělo týkat nepoměrně menší části než původně plánovaných 1200 kilometrů. "Nikde v Evropě nemají zpoplatněné silnice nižších tříd než dálnice," dodal.

Ministerstvo zřejmě upustí od zpoplatnění úseků, kde se v blízké době otevře dálnice. To se týká například dostavby dálnice D8 na Ústecku. "Do tří let tam bude dálnice a co bude s těmi branami na jedničce," položil řečnickou otázku Hodač. Jednoznačné řešení v takovém případě nevidí ani v případném přesunu bran ze silnic první třídy na nové dálnice.

Zpoplatnění se bude týkat především silnice z Prahy do Českých Budějovic, což je zatím jediný významný směr, kde chybí větší úsek dálnice a v dalších letech se to výrazně nezmění.

Systém mýtného bude podle Hodače otevřený a hybridní. To znamená, že k mýtným branám, které využívají mikrovlnnou technologie, bude možné v budoucnu připojit i satelit. Jak ČTK potvrdil poradce ministerstva dopravy a děkan dopravní fakulty ČVUT Petr Moos, ministerstvo nyní uvažuje především o tzv. etapě 2A, tedy o mikrovlnné části.

Otázkou zůstává reálnost splnění termínu, který si ministerstvo pro spuštění druhé etapy mýtného samo určilo, tedy 1. ledna 2008. David Šimoník, mediální zástupce firmy Kapsch, která tendr na výstavbu mýtného systému vyhrála, řekl, že omezená varianta mýtného s přibližně 80 branami se stále dá v termínu vybudovat.

Podle původních plánů i smlouvy státu s Kapschem se mělo mýtné na 1200 kilometrech silnic první třídy začít vybírat od letošního 1. července mikrovlnnou technologií. Na silnicích mělo stát zhruba 500 bran. Termín však oddálila jednání mezi Kapschem a MD o možném využití satelitní technologie.

Ministerstvo nyní zvažuje různé varianty mýtného z hlediska rentability; podle posledních informací se zřejmě vrátí k mikrovlnné technologii v redukované verzi. Mýtné se zatím v ČR vybírá na téměř 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic.