Ze současného silného růstu mezd neprofitují všechny profese stejně. O více než dvě pětiny za poslední tři roky vzrostly příjmy zaměstnanců finančního sektoru. Stejný podíl prodavačů a prodavaček naopak uvádí, že dnes berou méně než v roce 2015. I takové extrémy přinesl průzkum společnosti Kruk, která se zaměřuje na správu pohledávek.

Ošizení se na druhou stranu mohou cítit zaměstnanci ze sektoru prodeje. Plných 14 procent z nich uvedlo, že rozpočet jejich domácnosti se ve sledovaném období scvrkl o více než desetinu.

Ohrožení ale mohou být i ti, kteří si v posledních měsících polepšili. „Zvýšení příjmů často vede ke snížení obezřetnosti ohledně dluhů a jejich splácení,“ varovala tisková mluvčí společnosti Kruk Markéta Kolářová. Nejčastějším důvodem finančních problémů je podle ní

Ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc. Doporučuje proto průběžně si vytvářet finanční rezervu ve výši alespoň tříměsíčního platu.

Jednotlivé profese se liší také v tom, jak s navýšeným příjmem nakládají. Například více než třetina zaměstnanců v oblasti dopravy a služeb ji použije ke splácení dluhů. Naopak téměř polovina učitelů a více než třetina bankéřů začne více šetřit. Informatici a bankéři také nejčastěji přestávají úzkostlivě plánovat nákupy a začínají utrácet spontánněji a intenzivněji.

Z mezinárodního srovnání v rámci průzkumu společnosti Kruk vyplynulo, že ve státech, které se potýkají s ekonomickými problémy, jako jsou Itálie a Španělsko, výrazně klesají platy především zaměstnancům v oboru služeb, stavebnictví a dopravy. Na druhou stranu lepší časy pro bankovní účty zaměstnanců přišly v Německu, v Polsku, ale třeba také v Rumunsku.