"Tím nejzajímavějším je například bezbariérové zpřístupnění Macochy za 1,5 milionu korun. Je tam i vybudování nového parkoviště před Koněpruskými jeskyněmi, které je v současnosti nedostatečné," řekl dnes novinářům ministr životního prostředí v demisi Tomáš Chalupa (ODS).

Podle MŽP je to poprvé v jeho historii, kdy vyčlenilo peníze na koordinovanou podporu návštěvnické infrastruktury. Letos má na modernizaci parků putovat 77 milionů a příští rok 72,6 milionu korun. Jde o peníze, které ministerstvo našetřilo do rezerv v rámci rozpočtu. Chalupa při působení na MŽP usiloval o změnu systému financování, například výrazně zkrátil přísun peněz ekologickým organizacím.

Chalupa připustil, že část financí pochází i z peněz, které byly v minulosti určeny na financování ekologických organizací.
Za 14 milionů by chtělo MŽP opravit cyklostezky v NP České Švýcarsko, celková délka nových silnic by měla činit 7,5 kilometru. Za 55.000 korun se v tomto parku mají vyrobit dřevěné lavičky. Zrekonstruovat by se měly i povalové chodníky a žebříky ve Vlčí rokli v Adršpašsko-teplických skalách, a to za 2,3 milionu.

Nové pozorovatelny se mohou dočkat návštěvníci Národní přírodní rezervace Lednické rybníky nebo v Chlumu u Volar vyhlídkové rozhledny. V NP Šumava se budou celkem za 6,5 milionu opravovat například rozcestníky a povalové chodníky a budovat v prvních a druhých zónách dřevěné turistické přístřešky.

Změn by se mohl dočkat i NP Podyjí, konkrétně do vybudování altánu a expozice Železná opona hodlá MŽP investovat 300.000 korun a do naučného okruhu pro rodiny s dětmi, včetně například výsadby stromů nebo pozorovatelny zvířat, až 700.000 korun.