Podmínky pro vznik ledovky vytváří teplejší vzduch, který do střední Evropy proudí od jihu. "Na Vysočině se v noci vytvořila nízká oblačnost ze které místy, zejména v její jihovýchodní části, mrholí," uvádějí meteorologové. Mrholení na podchlazeném povrchu namrzá, a tvoří tak slabou ledovku.

Na Vysočině platí dnešní výstraha před ledovkou pro okresy Jihlava, Třebíč a Žďár nad Sázavou. V Jihomoravském kraji se může ledovka tvořit na Brněnsku, Blanensku a Znojemsku.

Po půlnoci z pondělí na úterý se ledovka podle varování meteorologů rozšíří na celý Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. Na jihu Moravy by si měli dávat pozor motoristé a chodci na Břeclavsku, Hodonínsku a Vyškovsku. Výstraha před ledovkou platí do úterního poledne.

Situaci na silnicích může v úterý komplikovat i nový sníh. Padat by podle ČHMÚ měl ve středních Čechách včetně Prahy, v Královéhradeckém a Pardubickém kraji i na Vysočině. Dále na východ má sněžit v celém Jihomoravském kraji, na většině Olomouckého kraje, a dále na Bruntálsku a Opavsku. Sněžit by podle varování meteorologů mělo v polohách do 600 metrů nad mořem.