„Chtěli bychom letošním výtěžkem překonat hranici tří milionů korun," řekla koordinátorka Lenka Nováková. Loni činil výtěžek 2,9 milionu, od roku 2000 vynesly bazary již 55,5 milionu korun, dodala.

Festival, jehož se zúčastnilo 44 zemí, zahájila přestřižením pásky manželka prezidenta republiky Ivana Zemanová, která tak navázala na tradici své předchůdkyně Livie Klausové.

Na trhu prodávali v roli dobrovolníků zaměstnanci ambasád, nad stánky visely státní vlajky, všude vládl veselý ruch. Stejně jako v předchozích letech se největší fronty tvořily například u stánku Filipín, které nabízely šperky a další výrobky z perel. Zájemci ale mohli pořídit i šátky z Indonésie, vlněné deky z Bulharska a Běloruska, italské těstoviny, orientální cukrovinky, východoasijské pochutiny a další nepřeberné množství dárků.

Festival pořádá asociace partnerů diplomatů. Trh se z původně malé akce postupně rozrostl na velkou benefiční prodejní událost s tombolou, hudbou, zpěvem, přehlídkou národních krojů a řemeslné dovednosti.