Na Hradčanském náměstí dopoledne složilo přísahu při příležitosti 100. výročí vzniku ČSR 900 vojáků, ceremoniál doplnilo složení slibu 240 policistů a 120 hasičů.

Statické ukázky techniky na Letenské pláni v Praze ke stému výročí vzniku Československa.
Tanky, rakety, děla. Letnou obsadila armádní i policejní technika

Prezident i ministr obrany po složení přísahy vojáků a slibu hasičů a policistů připomněli nedávná úmrtí českých vojáků v Afghánistánu. Zeman prohlásil, že před teroristy se neutíká.

"Je v zájmu České republiky, aby v Afghánistánu nevzniklo další teroristické centrum," řekl při ceremoniálu Zeman. "Naším úkolem je zabránit, aby se tyto útoky neopakovaly a dosáhnout toho, aby se snížilo riziko teroristických útoků i vůči ČR," dodal prezident. 

Také ministr obrany Metnar promluvil o zemřelých vojácích. "Toto riziko bohužel patří k vojenskému povolání," řekl. Oběti podle něj přinášejí při plnění služby i policisté a hasiči.

Francouzská prezident Emmanuel Macron (uprostřed) a premiér Andrej Babiš při návštěvě pražské restaurace.
Macron turistou. V Praze navštívil Karlův most i Lichtenštejnský palác

Před přísahou prošli před vojáky, policisty a hasiči, nastoupenými u Pražského hradu, ministr Metnar, náčelník generálního štábu armády Aleš Opata, policejní prezident Tomáš Tuhý a ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba a pozdravili je. K tribuně pak dorazil autem i prezident.

Zbavení nelichotivého spojení s VB

Příslušníci armády poté složili za zvuků Vltavy Bedřicha Smetany přísahu a členové policejního a hasičského sboru slib.

"Vítám ve službě nové policisty a hasiče. Dnes složili přísahu, děkuji jim, že jsou připraveni riskovat své životy. Přeji jim mnoho úspěchů, a aby se vždy ve zdraví vrátili domů ke svým blízkým," popřál ministr vnitra Hamáček.

Hamáček ocenil také to, že se oba sbory v historii výrazně proměnily a pracují na sobě. Po roce 1989 se podle něj policie zbavila nelichotivého spojování s komunistickou veřejnou a státní bezpečností a těší se nyní respektu obyvatel.

Pomník Aloise Rašína poblíž Budějovického předměstí v Písku.
Domácí odboj a muži 28. října. Kdo stál u zrodu Československa?

Na náměstí se sešly podle policistů stovky lidí, a to včetně rodinných příslušníků, kteří složení přísahy a slibu přihlíželi. Lidé stáli jak na straně náměstí u Schwarzenbergského paláce a sochy TGM, tak na straně od Arcibiskupského paláce směrem ke Kanovnické ulici a zaplnili i park.

Na akci musela přijet záchranná služba, neboť jeden z přítomných v davu zkolaboval. Slavnostní akt skončil zhruba v 11:45.

Slib z natočený z policejního vrtulníku

Zdroj: Youtube
Zrekonstruované Národní muzeum v Praze.
Národní muzeum otevírá své brány, po sedmi letech. Podívejte se