Prezidentská kancelář na složení slibu hlavy státu nepozvala ty zástupce univerzit a krajů i měst, kteří měli v minulosti se Zemanem osobní spory nebo v lednových volbách podpořili Zemanova protikandidáta. To se už v úterý stalo terčem kritiky opozice vzhledem k tomu, že inaugurace je součástí společné schůze Poslanecké sněmovny a Senátu. Vondráček si kvůli tomu následně z Hradu vyžádal oficiální seznam hostů.

Chybějící pozvánky označil Vondráček za administrativní pochybení s tím, že pozvánky na inauguraci tradičně rozesílá prezidentská kancelář. Sněmovna podle něj zve všechny poslance, senátory a členy vlády. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že Hrad se plně věnuje přípravám na složení prezidentského slibu a personálními otázkami se nerozptyluje.

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou 7. března 2018 v Lánech uctili památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Uplynulo 168 let od Masarykova narození. Zeman i politici uctili jeho památku

Vondráček potvrdil, že telefonicky pozval rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka, jenž měl se Zemanem osobní spory. Bek Aktuálně.cz řekl, že byl Vondráčkem pozván, nabídku ale nevyužije. Podobně se zachová většina rektorů. Některým vadí, že nebyli od počátku pozváni všichni, jiní budou v zahraničí, nebo se omluvili kvůli nemoci.

Pozvánka pro Beka i pět "prodrahošovských" hejtmanů

Pozvánku podle zjištění ČTK nedostalo ani pět hejtmanů, kteří v prezidentských volbách podpořili Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše, nebo podobně smýšlející primátoři. Pozváni nebyli například pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) nebo liberecký Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj); zlínský Jiří Čunek byl pozván jen jako senátor.

Štáb prezidenta Miloše Zemana v Top hotelu Praha. Prezident Miloš Zeman obhájil.
Zeman ve čtvrtek složí prezidentský slib. První dáma upeče koláčky

Vondráčka, který se stal kvůli chybějícím pozváním terčem kritiky, se zastal předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Předseda Sněmovny podle něj postupoval podle dlouholeté zvyklosti, že hosty zve Kancelář prezidenta republiky. Štěch má ale za to, že pozvánku měly dostat všechny významné osobnosti. Podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska jsou pozvánky výhradně v pravomoci předsedy Sněmovny a při minulé inauguraci všech 700 pozvánek kontrolovala tehdejší šéfka dolní komory Miroslava Němcová (ODS).

Na Hradě nebudou ani všichni prezidentskou kanceláří pozvaní. Omluvil se například ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo primátorové Ostravy, Ústí nad Labem, Karlových Varů, Jihlavy či Hradce Králové.

Prezident Miloš Zeman.
Zemanova inaugurace ve čtvrtek omezí provoz Hradu