Boží Dar byl částečně nepřístupný i v minulých dnech. Zprůjezdnit silnice do města i silnicie 10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska se podařilo až ve čtvrtek po poledni.

„Na odstraňování sněhu ze silnic vedoucích do osad Ryžovna a Zlatý Kopec silničáři usilovně pracují," uvedl starosta Jan Horník (STAN) s tím, že silnice se budou udržovat průjezdné jen pro místní obyvatele, zásobování a záchranné složky. Pro ostatní vozidla je a bude minimálně do pondělního dopoledne vjezd zakázán.

Sněhové bariéry podle záznamů dosahují až 1,5 metru.

Jízda zasněženou silnicí na Boží Dar:

Turisté jen se zajištěným ubytováním

Město Boží Dar žádá všechny návštěvníky tohoto lyžařského střediska, a to zejména běžeckou veřejnost, aby do samotného města vjížděli pouze, pokud zde mají zajištěné ubytování s parkováním. "Zdůrazňujeme pouze ubytování se zajištěným parkováním! Vjezd pro ostatní motoristy je zakázán," zdůraznil starosta.

V současnosti je otevřen úsek Boží Dar - Klínovec, dále Přebuz - Rolava a během pátku se zprůjezdní i silnice Jindřichovice - Háj. Zavřený zůstává směr Boží Dar - Ryžovna - Myslivny - Zlatý Kopec. Silničáři z Údržby silnic Karlovarského kraje upozorňují na možnost častějších pádů stromů na silnice v regionu.

Téměř všechny sypače v jižních Čechách vyjely již večer. Ráno místy drobně sněžilo a sníh začal namrzat. Kolem Studené na Jindřichohradecku a ve vyšších polohách okresu Tábor u Mladé Vožice a Choustníku se tvoří sněhové jazyky. "A teď volali hasiči, že na silnici mezi Horní Vltavicí a Kubovou Hutí je ledovka," řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Hana Vykouková.

Podle meteorologů bude dnes v Jihočeském kraji oblačno až polojasno, odpoledne od severozápadu až zataženo s občasným sněžením. Nejvyšší denní teploty minus tři až nula stupňů Celsia, v 1000 metrech na horách minus šest.

Pozor by si měli dát i řidiči na Bruntálsku, kde hustě sněží. Taktéž v Beskydech se tvoří sněhové jazyky. Horské silnice v Moravskoslezském kraji jsou sice sjízdné, ovšem se zvýšenou opatrností. 

Na Novojičínsku, Karvinsku a v Ostravě je doprava bez větších komplikací.

V Jablonci kalamitní stav trvá

Na severu Čech, konkrétně na Jablonecku, Semilsku a Děčínsku se ve čtvrtek energetikům podařilo obnovit dodávky elektřiny.

Tak optimistický už však není magistrát v Jablonci ohledně sněhové nadílky. Kalamitní stav zde potrvá minimálně do pondělí, podle informací České televize už bylo odvezeno téměř 800 tun sněhu. Hlavní tahy ve městě jsou ale upravené a průjezdné.

Ve čtvrtek komplikovaly úklid v Jablonci zaparkovaná auta, město proto vypnulo parkovací automaty na všech parkovištích. Ulice chce uvolnit, aby bylo možné je uklidit. "Do úklidu se vedle techniky a pracovníků veřejně prospěšných prací zapojili i vězni," řekla ve čtvrtek mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Drahá zima

„Kalamitní opatření vyhlašujeme hlavně proto, že za současné situace není možné dodržet časové lhůty schválené plánem zimní údržby na aktuální období,“ popsal statutární náměstek primátora města Jakub Chuchlík.

Náklady na údržbu ulic tak rostou. „Při aktuální situaci jde až o půl milionu korun denně,“ popsal náměstek primátora pro ekonomiku Štěpán Matek. „Zejména kvůli odvozům sněhu z ulic a chodníků na deponie. To je ale nutné kvůli bezpečnému průjezdu a průchodu městem,“ doplnil Matek. Za posledních 24 hodin v Jablonci napadlo 27 centimetrů sněhu. Od začátku zimního období je to celkem 130 centimetrů.

Sněhové závěje se budou na horách tvořit i v sobotu  

Sněhové jazyky a závěje se budou vlivem větru místy tvořit ve vyšších polohách Česka i v noci na sobotu a v sobotu. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Upozornění platí pro polohy nad 700 metrů nad mořem. Sněžení a vítr komplikují zejména na horách dopravu už několikátý den a například Jablonec nad Nisou a Moldava na Teplicku kvůli přívalům sněhu vyhlásily kalamitní stav.

"Frontální systém postoupí v noci na sobotu z našeho území k jihovýchodu a během soboty začne počasí u nás od západu ovlivňovat další frontální systém," odůvodnili meteorologové další tvorbu sněhových jazyků a závějí.

V souvislosti s tím doporučují řidičům, aby při jízdě sledovali dopravní zpravodajství a jezdili opatrně. Lidé na horách by měli dbát pokynů Horské služby.