Za dvojnásobnou vraždu odsouzený Jiří Kajínek je opět v kurzu. Vlnu zájmu o jeho případ zvedl nový film. „Hlavní promítací časy jsou tento týden už v podstatě vyprodané. V Plzni je to tahák, protože se případ stal přímo tady,“ říká manažer plzeňského multikina CineStar Rudolf Jastraban.

Soudce ani advokát

Z průzkumu vyplývá, že v nevinu Kajínka věří více než polovina lidí. „Na film se těším. Myslím si, že Kajínek je nevinný. Byl ve špatný čas na špatném místě,“ míní třeba Plzeňan Aleš Hora. Lidi, kteří měli s případem co do činění, ale filmový příběh tolik neláká.

„Do kina nepůjdu. Já na tyhle typy filmů nechodím,“ řekl nedávno Deníku soudce Pravoslav Polák, který v roce 1998 poslal Kajínka na doživotí do vězení. Před plátno neusedne ani plzeňský advokát Jiří Vlasák. „Nehodlám vyhodit peníze za sledování zpopularizované fikce. Nedělám si iluze, že by pan režisér uchopil tohle téma objektivně,“ řekl.

Pouze propagace filmu

V osudný den byl přivolán do borských serpentin a jako policejní vyšetřovatel se podílel na výsleších svědků dvojnásobné vraždy. „Vyslýchal jsem kluky, kteří krátce po činu jeli kolem na motorce. Viděli střelce s pistolí v ruce,“ vzpomíná Vlasák. Rozruch, jenž teď kolem případu vznikl, a objev údajně nových důkazů vnímá jako snahu zpropagovat film. „Podobné to bylo v době, kdy vyšla knížka Pravda o Kajínkovi,“ připomněl Vlasák. Bývalý policista nepochybuje o Kajínkově vině. „Přečetl jsem si rozhodnutí Nejvyššího soudu. Rozpitval důkaz po důkazu a neshledal důvod měnit rozsudek,“ řekl.

Připustil ale, že stále chybí odpověď na otázku, kdo si vraždy objednal. Advokát Ludvík Rösch, který byl obhájcem Antonína Vlasáka, podezřelého právě z najmutí Kajínka, připomíná, že případ se stal před 17 lety. „A jsem přesvědčen o tom, že podle tehdejších poznatků to bylo odsouzeno naprosto korektně,“ prohlásil Rösch. ´Kajínkomanii´, která se kolem vězně rozpoutala, považuje Rösch za směšnou a nechutnou. „Lidé vždycky fandili Jánošíkům. Jen se divím, že ministr vnitra (Radek John – pozn. red.) nedokáže odlišit svoji novinářskou roli od role ministra a připouští znovuotevření případu,“ poznamenal.