Děti častěji volají kvůli šikaně, týrání, zanedbávání a zneužívání nebo kvůli sebevražedným sklonům, řekla dnes novinářům vedoucí linky Hana Petráková. Za 16 let provozu linka zaznamenala už přes osm milionů telefonátů dětí a mladistvých.

„V posledních letech registrujeme na Lince bezpečí 116 111 ročně 250 až 270 tisíc dovolání dětí, přičemž se ale prohlubuje závažnost řešených problémů,“ zdůraznila Petráková. Každý den řeší konzultanti linky v nepřetržitém provozu na 350 hovorů. Hlavními tématy jsou dlouhodobě problémy dětí s láskou a partnerstvím, rodinné a vrstevnické vztahy. Typickým klientem linky je čtrnáctiletá dívka.

Řeší se i sklony k sebevraždě

Od roku 2007 vzrostl počet volání na téma šikana téměř o polovinu. Počet řešených problémů na téma týrání, zanedbávání a zneužívání vzrostl o téměř 40 procent. Trvale rostou i volání dětí kvůli osobním problémům, jako jsou sklony k sebevraždě, sebepoškozování a zdraví; za poslední čtyři roky se zvýšily o téměř 60 procent.

Alarmující je podle zástupců sdružení nárůst sebevražedných tendencí, který rovněž pokračuje už čtvrtým rokem. Letos v červnu přijala linka 54 hovorů těžce frustrovaných dětí, v červenci 72 a v srpnu 85, tedy skoro tři hovory denně.

Nejvíce volají z Moravskoslezského kraje

Děti volající na Linku bezpečí podle jejích provozovatelů odrážejí stav společnosti. Mají často problémy s komunikací v rodinách, uvedli zástupci sdružení. Nejvíce se na linku obracejí již několik let děti a dospívající z Moravskoslezského kraje. Na druhém místě je Jihomoravský a za ním Ústecký kraj. Nejméně dětí volá z Jihočeského kra­je.

Sdružení nepomáhá anonymně a bezplatně pouze dětem. Už devět let je veřejnosti zdarma k dispozici Rodičovská linka 840 111 234. Sdružení musí na provoz každoročně sehnat asi 21 milionů korun. Nemá přitom žádné rozpočtové záruky, upozornila ředitelka sdružení Lucie Pešková. Zajistit finance pro příští rok má pomoci benefiční koncert, který se koná 28. října v pražském Divadle Palace.